'Engelsiz Eğitim' ile engelleri kaldıracak

Turkcell, engelli çoçuklar için Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Engelsiz Eğitim projesini başlattı. 80 okulda yürütülecek proje için 7 milyon liralık bütçe ayrıldı

'Engelsiz Eğitim' ile engelleri kaldıracak
Turkcell, özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Engelsiz Eğitim projesine imza attı. Turkcell'in 7 milyon liralık bütçe ayırdığı ve 80 okulda yürütülecek olan proje kapsamında engelli öğrencilerin özel eğitim aldıkları okullarda, meslek atölyeleri ve teknoloji sınıfları oluşturulacak. İki yıl sürecek proje kapsamında 10 bin öğrenciye ulaşılacak. Projeye ilişkin protokol, Beyoğlu Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen törende Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça tarafından imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bu projeyle özel eğitim merkezlerinin donatıları artırılacak. Bu işbirliğinin, çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişimine en yüksek katkıyı sunmasını diliyorum" dedi. Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da "Biz 'destek varsa engel yoktur' diyoruz. Hem bir eğitim programı hem de kapsamlı bir istihdam seferberliği olarak gördüğümüz bu proje için 7 milyon TL ayırarak bu işin arkasında ne kadar ciddi bir biçimde durduğumuzu göstermek istedik" diye konuştu.

40 İLDE YAPILACAK

Turkcell Engelsiz Eğitim Programı kapsamında, 40 ilde bulunan 80 okulda özel eğitim ihtiyacı olan engelli bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla, istihdama yönelik bilgi, beceri ve tutum kazanmalarını sağlayacak düzeyde meslek atölyeleri oluşturulacak ve teknoloji sınıflarının donatımı sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı proje kapsamındaki engelli okullarında ise meslek atölyeleri ve teknoloji sınıfları kurulması planlanıyor. 45 Özel Eğitim Merkezi'nde kurulacak meslek atölyelerinde engelli öğrenciler okul sonrası iş hayatına hazırlanacak. Turkcell'in desteğiyle konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları ve benzeri alanlarda belirlenecek atölyeler mevcut okullarda kurulacak ya da yenilenecek. Oluşturulan imkânlardan 6 bine yakın öğrenci yararlanacak.

TEKNOLOJİ ALANINDA İSTİHDAM
Kalan 35 okulda da işitme-görme engelli gençler için bilgisayar ve teknoloji sınıfları kurulacak. İşitme engelli gençlerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdam edilebilir hale gelmesi için bilgisayar sınıfları ve ihtiyaç duyulan diğer atölyeler açılacak. Görme engelli öğrencilerin de bilgiye daha kolay erişimi, teknolojinin sağladığı fayda ile kişisel ve mesleki gelişimleri sağlanacak. Görme engelli gençler sesli ekran okuyucu uygulamalarını kullanabilecek, az görenler için akıllı tahta etkileşimli büyüteç gibi malzemeler ile donatılmış sınıflar yapılacak. Bu olanaklardan 4 bine yakın öğrenci nin faydalanması planlanıyor.

BİZE ULAŞIN