İthal çantaya % 30 vergi

Uzakdoğu'dan gelen ucuz ürünlerle rekabet edemeyen yerli üreticiye müjde geldi. Hükümet, ithal çantaya ek vergi getirdi

İthal çantaya % 30 vergi
Özellikle Uzakdoğu'dan gelen ucuz ürünler nedeniyle işleri durma noktasına gelen yerli sanayiciye nefes aldıracak bir düzenleme hayata geçti. Hükümet tıpkı ayakkabıdaki gibi ithal çanta ve valize de ek vergi getirdi. Bakanlar Kurulu'nun kararı dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sandık, bavul, valiz, evrak çantası, okul çantası, gözlük kılıfı, dürbün mahfazası, fotoğraf makinası mahfazası gibi ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak.

UZAKDOĞU ÜLKELE Rİ Lİ STEDE

Tebliğ ile ek vergi uygulanacak ülkeler belirlendi. Buna göre, AB üyesi ülkeler, EFTA üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Güney Kore, Morityus dışındaki ülke ve bölgelerden ithal edilecek ürünlere ilave yüzde 30 vergi uygulanacak. Listede Uzakdoğu ülkeleri de bulunuyor.

DIŞ TİCARETTE FİYAT HAREKETİNE ÖNLEM
Ekonomi Bakanlığı Dahilde İşleme Rejimi Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İhracat Genel Müdürlüğü, uluslararası emtia piyasalarındaki konjonktürel fiyat dalgalanmalarından dolayı döviz kullanım oranlarını dönemsel ve sektörel olarak yükseltmeye veya düşürmeye yetkili olacak.

BİZE ULAŞIN