Piyasalar sirtaki yaptı

Yunanistan'ın kurtulacağına ilişkin anlaşma sinyalleri piyasaları coşturdu. Atina Borsası'nda yüzde 9, Avrupa'da da yüzde 3'ün üstünde çıkış oldu. İçeride ise dolar 2.66 TL'ye gerilerken, borsa 83 bini geçti

Piyasalar sirtaki yaptı
Yunanistan krizinin çözümüne ilişkin iyimserlik ve içeride de koalisyon görüşmelerinin olumlu sonuçlanabileceği beklentisi, piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımında acele etmeyeceğini açıklamasının ardından geçen hafta başlayan iyimserliği bayram havasına dönüştürdü. Başta Avrupa olmak üzere borsalarda yüzde 2'nin üzerinde yükselişler yaşanırken, gelişmekte olan ülke piyasalarına giriş hızlandı. Yunanistan borsası gün içerisinde yüzde 9'un üzerinde yükselirken, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya borsalarında da yüzde 3'ü aşan çıkış yaşandı. Altının uluslararası piyasalardaki ons fiyatı da yüzde 1'e yakın değer kaybederek bin 200 doların altına geriledi.

Komşu anlaşmaya yakın

BORSA 83 BİNİ GEÇTİ

Borsa İstanbul ise, koalisyon hükümetinin kurulacağına ilişkin iyimserliğin de eklenmesiyle günü yüzde 1.18'lik yükselişle 83 bin 426 puandan kapattı. 5 Haziran'da 81 bin 943 puan olan, seçim sonrası ilk işlem gününde ise yüzde 5 düşüşle 77 bin 805 puana inen endeks, 10 işlem gününde yüzde 7 yükselmiş oldu. Öte yandan bugün yapılacak Para Kurulu toplantısında faizde değişiklik yapılması beklenmiyor.

DOLAR 2 HAFTANIN DİBİNDE
7 Haziran seçimlerinin ardından yüzde 5 yükselerek 2.8097 TL'ye çıkan ve tarihi zirvesini gören dolar, dün 2.6615 TL ile iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Dolar, TL karşısında son 10 işlem gününde yüzde 5 değer kaybederek seçim öncesi seviyeye inmiş oldu. Doların kısa vadede 2.65 TL'ye gerilemesi bekleniyor. Bonopiyasasında gösterge kağıdın faizi yüzde 10.09'dan 9.97'ye indi.
BİZE ULAŞIN