Kılıç, Kuveytli NBK'dan hisselerini geri alıyor

Ortadoğu'nun en büyük finans şirketlerinden olan NBK ile 2010'da ortaklık yapan Kılıç Deniz Ürünleri, yüzde 20'lik hissesini geri almaya hazırlanıyor. Şirket Rekabet Kurumu'na başvurdu

Kılıç, Kuveytli NBK'dan hisselerini geri alıyor
Türkiye'nin en büyük deniz ürünleri firmalarından Kılıç, Kuveytliler'e sattığı hisselerini geri alıyor. Ortadoğu'nun en büyük finans şirketlerinden National Bank of Kuwait (NBK) ile 2010'da ortaklık yapan Kılıç Deniz Ürünleri, yüzde 20'lik hissesini tekrar bünyesine katmaya hazırlanıyor. Rekabet Kurumu'na başvuran Kılıç Deniz, 5 yıl önce Kuveytli NBK'ya ait Statum Investment adlı fondaki payını almak için masaya oturdu. Anlaşma sağlanırsa, Kılıç Deniz, tekrar firmanın kontrolünü eline almış olacak. Kılıç Deniz, 2009'da krediyle başlattığı NBK ile olan birlikteliğini 5 yıl önce ortaklığa dönüştürmüştü.

5 ÜLKEDE FABRİKASI VAR
İlk balık çiftliğini 1990'da Salih Adası'nda kuran ve yılda 50 ton kapasiteyle çipura üreterek işe başlayan Orhan Kılıç'ın kurduğu Kılıç Deniz Ürünleri'nin Türkiye'nin yanı sıra Tunus, İtalya ve ABD ve Arnavutluk'ta da yatırımı bulunuyor. Dünyada ilk kez orkinos üretmeyi başaran şirket olan Kılıç, geçtiğimiz hafta açıklanan İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye'nin "İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" listesinde 82 basamak birden çıkarak 327 sıradan 245'e yükseldi.

405 MİLYON LİRA CİRO YAPTI
2014 yılında 405 milyon TL'lik ciro yapan şirket, yıllık 40 bin tonluk üretim kapasitesine sahip. Dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olan Kılıç Deniz, 2 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. 40'tan fazla ülkeye ihracat yapan şirketin ana pazarı ise Avrupa. 2014'te 105 milyon dolarlık yurtdışı satışı yapan Kılıç Deniz, "Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri" kategorisinde Türkiye İhracatçılar Meclisi'nce 'İhracat Ödülü'nü aldı. Şirket ayrıca hayvancılık sektörünün tamamında 5 sene üst üste ihracat şampiyonu oldu. 7 Türk şirketine ortak Ortadoğu'nun en büyük özel sermaye fonlarından birini yöneten Kuveytli NBK, 50 milyar dolarlık varlığa sahip. Türkiye'ye ilk olarak 2007 yılında Turkish Bank ile giren NBK, şimdiye kadar 7 Türk firmasına yatırım yaptı. İlk yatırımını 2007 yılında Turkish Bank'ın yüzde 40'ını 160 milyon dolara alarak yapan NBK'nın evcil hayvan pazarına yönelik çalışan Bavet Kimya'da yüzde 50, Türkiye'nin en büyük su ürünleri kuruluşu Kılıç Deniz'de de yüzde 20 ortaklığı vardı. Fon, ilaç pazarında faaliyet gösteren Dem İlaç'a da 2012 yılının başında ortak olan NBK son olarak geçen yıl Türkiye'de uyku ürünleri pazarının önde gelen firmalarından Yatsan'a ortak oldu.
BİZE ULAŞIN