Yabancıya konut satışı tarihi zirvede

Yabancı yatırımcının Türkiye emlak sektörüne olan ilgisi tarihi zirveye oturdu. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre yabancılara konut satışı mayısta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.1 arttı

Yabancıya konut satışı tarihi zirvede
Türk Lirası'nın döviz karşısındaki değer kaybının fiyatları dolar bazında ucuzlatması, yabancı yatırımcıların konuta ilgisini tarihi zirveye taşıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre, yabancılara konut satışı mayısta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.1 artarak bin 982 adetle aylık bazda bugüne kadarki en yüksek rakama ulaştı. Yılın ilk dört ayında ise yabancılara yapılan konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 8 bin 97'ye çıktı.

İSTANBUL İLK SIRADA
Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2015'te ilk sırayı 636 konut ile İstanbul aldı. Bunu sırasıyla 546 konut satışıyla Antalya, 128 konutla Bursa ve 111 konutla Aydın izledi. Aynı dönemde Trabzon, yüzde 125 ile yabancılara konut satışında en fazla artışın görüldüğü kent oldu. Yabancıların talep ettiği konutların üretilmeye başlanmasının satışlardaki artışı da beraberinde getirdiği belirtiliyor. Dolardaki yükselişin yabancılara yönelik konut satışlarının artmasında etkili olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, bu durumun yatırımı cazip hale getirdiğini ifade ediyor.

GÜNDE 5 BİN KONUT

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.4 oranında artarak 107 bin 888 oldu. Buna göre mayıs ayında günde ortalama 5 bin 137 konut satıldı. Fakat mart ve nisan aylarına göre artış hızı faizlerdeki yükseliş ve seçim öncesi beklemeye geçen talep nedeniyle geriledi. Konut satışları martta yüzde 32, nisanda da yüzde 43 artmıştı. Konut satışlarında, İstanbul 21 bin 576 konut satışı ile en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u 12 bin 816 konutla Ankara, 6 bin 221'le de İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 6 konut ile Hakkari.

KREDİLİ SATIŞLAR % 35 ARTTI

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları da mayısta, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34.7 oranında artarak 40 bin 86'ya çıktı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 37.2 oldu. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 52.9 ile Kars oldu. Yılın ilk 5 ayında ipotekli konut satışı ise geçen yıla göre yüzde 50 artarak 201 bin 594 adete çıktı.

REZİDANS ALIYORLAR

Keler Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, TL'nin döviz karşısındaki değer kaybının yabancıların gözünde yatırımları daha cazip kıldığını belirterek, şu bilgileri verdi: "Antalya'da Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerinin Türkiye emlak piyasasına olan ilgisi artışta. Ayrıca İngiltere, Almanya, Kuzey Amerika ülkelerinin ilgisinin sürüyor. Yabancı yatırımcılar konforlu tatil yapma ve yatırım amacıyla rezidans projelerine ilgi gösteriyor."

BURSA'YA İLGİ YÜKSEK

Yabancıların Bursa'ya olan ilgisinin arttığını belirten Emre Erol, "Bursa'ya yerleşen Suriyeli göçmenler son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artmasına sebep oldu. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler de Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör" dedi.

BİZE ULAŞIN