Sahada hem düğün hem cenaze

Statta düğün yapmak hayal değil, gömülmek de... Dünyanın ünlü kulüpleri hem taraftarların isteğini yerine getirmek hem de gelir elde etmek için statlarını düğün ve cenazelere aç

Sahada hem düğün hem cenaze
Takımlarını canı gibi seven taraftarlar en mutlu günlerinde de en son günlerinde de gönül verdiği renkleri yanından ayırmak istemiyor. Taraftarının bu isteğine kulak veren kulüpler, bir yandan da gelir elde etmek için farklı yöntemler deniyor. Bazı kulüpler stadında düğün paketleri hazırlarken bazıları da taraftar mezarlığı yapıyor.

DÜĞÜNÜNÜZE MESSİ KATILABİLİR
Barselona'nın ünlü Camp Nou Stadı 5 yıldır düğünlere de evsahipliği yapıyor. Sadece Katalanlar değil, Barselona'nın dünyanın dört bir köşesindeki taraftarlar, evlilik tekliflerini de düğünlerini de Camp Nou'da gerçekleştiriyor. Barselona taraftarı isterse ekstra ödeme yaparak, düğünlerine bir yıldız futbolcuyu da davet edebiliyor. Katalan kulübü statta yapılacak düğünleri iki kategoriye ayırdı. Taraftarlar mütevazı bir düğün için 20 bin euro, görkemli bir tören içinse 60 bin euro ödüyor. Davetliler tıpkı maça girer gibi düğüne katılmak için giriş ücreti ödüyor. Düğünü yapan çift isterse bütün davetlilere Barselona taraftar forması da giydirebiliyor. Bunların tanesi 70 eurodan satılıyor.

LIVERPOOL DA STADINI AÇTI
İngiliz Liverpool takımı da ünlü Anfield Road Stadı'nı düğünlere açtı. 45 bin kişilik statta dünya evine girmek isteyenler için özel düğün paketleri hazırlanıyor. Gündüz ya da gece düğünlere açık olan Liverpool'un stadında evlenmek 4 bin 775 pound yani 7 bin 330 doları buluyor. Premier Lig'in dünyanın her yerindeki özellikle da Uzakdoğu'daki taraftarları Anfield'de düğüne büyük ilgi gösteriyor. Anadolu'da bazı şehirlerin ilçe stadyumlarında bir iki örneğine rastlansa da Avrupa'daki gibi büyük törenler Türkiye'de henüz yapılmadı. üç büyüklerin statları sadece evlilik teklifleri ve düğün fotoğrafı çekimlerine sahne oldu.

AVRUPA'DAKİ İLK KULÜP HAMBURG OLDU
Hamburg ise 2008'de Avrupa'da taraftara özel mezarlık açan ilk kulüp oldu. Stadın dibine yapılan taraftar mezarlığının kapasitesi ise 500. Kulüp, tabutla gömülmek için 2 bin 350, küllerinin Hamburg'un mavi-beyaz renkleriyle süslü vazoda durması için 390 euro talep ediyor. İngiliz Sheffield United Kulübü'nün Bramall Lane Stadı'nın altında da bir mezarlık bulunuyor.

PAZARA KADAR DEĞİL MEZARA KADAR
Bazı kulüpler ise öldüğünde bile tak-ı mından ayrılmak istemeyen taraftarlar için kapılarını açtı. Gelir elde etmek için stadını düğünlere açan Barselona, stadyumun altına da taraftarlara özel 30 bin kapasiteli mezarlık yapıyor. 50 ila 99 yıl arası kiralanabilecek mezarların fiyatı 3 bin ile 6 bin euro arasında değişecek. Taraftara özel mezarlık projesini hay-a ta geçirmiş ilk kulüp ise Arjantin'in en önemli kulüplerinden Boca Juniors. 2006'da Boca taraftarları için üç bin kapasiteli bir mezarlık yapıldı. Hatta Maradona da bu mezarlığa gömülmek istediğini açıkladı.
BİZE ULAŞIN