AB'den Yunanistan'ın son dakika teklifine ret

Syriza hükümetinin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borç taksidi ödemesi için sürenin dolmasına saatler kala Brüksel'e yaptığı son teklife de Euro Bölgesi maliye bakanlarından 'Hayır' yanıtı geldi.

AB'den Yunanistan'ın son dakika teklifine ret
Atina'nın önerisinde Yunanistan'a üçüncü bir kurtarma paketi verilmesi ve mevcut borçların da yeniden yapılandırılarak daha uzun vadeye yayılması teklif ediliyordu.

2 yıl süreli 29,1 milyar euroluk yeni yeni kurtarma paketinin Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) olarak adlandırılan kuruluş tarafından yönetilmesi de teklifte yer alan başlıklar arasındaydı.

Ancak Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem, yeni önerilerin ancak Pazar günkü referandumun ardından masaya yatırılabileceğini ifade etti.

Dijsselbloem, maliye bakanlarının görüşmelere yarın da devam edeceğini ifade etti.

Euro Bölgesi'nden gelen son olumsuz yanıtla birlikte, Atina'nın bu geceyarısına kadar IMF'ye ödemesi gereken 1,6 milyar euroluk borç taksidinin de ödenemeyeceğinin neredeyse kesinleşmiş olduğu ifade ediliyor.

Atina IMF'ye olan borç taksidini geri ödeyememesi durumunda ülkeyi Euro Bölgesi dışına itecek sürecin tetiklenebileceği uyarıları yapılıyor.

Avrupa Komisyonu, herhangi bir anlaşmaya varılabilmesi için Yunan hükümetinin emekli maaşlarında indirime gitmesini KDV uygulanan ürün sayısının artırılmasını talep ediyor.

Syriza hükümeti Euro Bölgesi, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın yardım paketi karşılığında talep ettiği kemer sıkma tedbirlerini referanduma götürme kararı almıştı.

Avrupalı yetkililer, referandum sonucunun Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalıp kalmayacağını tayin edeceği uyarılarını yapıyor.
BİZE ULAŞIN