Komşu kaderine terk edildi

Avrupalı liderler, AB'nin sıkı kemer sıkma paketini referanduma götürecek olan Yunanistan'a sırtını döndü. "Biz elimizden geleni yaptık, kaderinizi siz tayin edin" diyen liderler, Başbakan Çipras'ı suçladı. Ülkede büyük bir belirsizlik ve kaos hakim

Komşu kaderine terk edildi
AB ile pazarlıkları başarısızlıkla sonuçlanan ve kendisine dayatılan kemer sıkma paketini 5 Temmuz'da oylamaya sunacak olan Yunanistan'da son viraja girildi. Avrupalı liderlerin bir anlamda kaderine terk ettiği Komşu'da yapılacak oylama, ülkenin geleceği için büyük önem taşıyor. Çünkü Yunanistan, bugün itibarıyla kurtarma programının dışında kalabilir. IMF'ye olan 1.6 milyar dolarlık borcunu da ödemesi beklenmeyen ülke, mevduat çıkışını engellemek için sermaye kontrolleri getirirken, Avrupa Merkez Bankası da (ECB), Yunan bankalarına kullandırdığı acil likidite desteğini artırmayarak 89 milyar euroda bıraktı.

YENİ TEKLİF YOK


Yapılan ilk anketler referanduma götürülecek olan AB'nin kemer sıkma paketine yüzde 60 destek verileceğini gösteriyor. Yunanistan, tarihinin 7. iflasıyla karşı karşıya gelirken, Avrupalı liderlerden yapılan 'rest' niteliğindeki açıklamalar tehdit içeriyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın referandum kararıyla, kendisini ihanete uğramış hissettiğini söyledi. Yunan hükümetinin, referandum için 'hayır' kampanyası yapmak yerine halka gerçekleri anlatmasını isteyen Juncker, "Yunanlar 'evet' diyerek AB ve tüm dünyaya Euro ve AB'de kalma mesajı vermiş olacak" dedi. Juncker, Yunanistan'a yapılan teklifin masada olduğunu da belirterek yeni bir teklif sunmayacağını sözlerine ekledi. Juncker, bu süreçte Yunanistan'ı "egoizm, taktik ve popülist oyunları diğer unsurların önüne çıkarmakla, iyi niyet göstermemekle" suçladı.

'ONLARIN ELİNDE'
Almanya Başbakanı Angela Merkel ise müzakerelerdeki açmazı aşma yolunu bulmanın Yunanistan'ın elinde olduğunu söyleyerek, "Yeni müzakerelere kapımızı kapatmıyoruz. Ancak referandumun ardından buna açık olacağız" dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron da "Her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olmalıyız" yorumunu yaparken, ABD Başkanı Barack Obama ile Yunanistan'a yapılacak yardım konusunu görüşen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan ile müzakerelerin devam etmesini istediklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN