Piyasalarda Yunanistan paniği

Yunanistan'a ilişkin belirsizlikler Avrupa piyasalarını sarstı. Borsalarda 2011'den bu yana en büyük günlük düşüş yaşandı. Gözler 5 Temmuz'a çevrildi

Piyasalarda Yunanistan paniği
Kreditörleriyle anlaşamayan ve 5 Temmuz'da referandum kararı alan Yunanistan'ın, bankaları kapatıp sermaye kontrolleri uygulamaya başlaması piyasalarda şok etkisi yarattı. Avrupa borsaları 2011'den bu yana en büyük günlük düşüşleri yaşarken, özellikle Portekiz ve İtalya'da kayıplar yüzde 4'ü aştı. İç piyasada ise hükümetin kurulmasına yönelik beklentilerle ilk seansta tutunmaya çalışan Borsa İstanbul, ikinci seansta hızlanan satışlarla yüzde 2.14 düştü. Dolar iç piyasada 2.70 TL'nin üstüne çıkarken, euro/ dolar paritesi de 1.11 seviyesinin altına indi. Güvenilir liman arayışları altına ilgiyi artırdı. Atina Borsası bir hafta süreyle kapatılırken, ABD'de işlem gören Yunan hisseleri yüzde 14 değer kaybetti. Ülkenin en büyük bankası National Bank of Greece'in depo sertifikaları yüzde 30 değer kaybetti.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Yunanistan hükümeti, geçen hafta içinde taraflar arasındaki müzakerelerden anlaşma çıkmaması üzerine cumartesi günü, kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları 5 Temmuz'da halk oylamasına sunma kararı aldı. Bu karara karşılık Euro Bölgesi maliye bakanları da Yunanistan'ın kurtarma programını uzatmayı reddetti. Gelişmeler sonrasında bugün IMF'ye 1.6 milyar euroluk ödeme yapması beklenen Yunanistan'ın Euro Bölgesi'ndeki geleceğine ilişkin endişeler artarken, belirsizliğin devam etmesi küresel piyasalarda satış baskısı oluşturuyor.

KRİTİK TARİH: 5 TEMMUZ

Taraflar arasında yaşanan gelişmeler sonrasında Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkacağına ve temerrüde düşeceğine ilişkin endişelerin arttığını belirten uzmanlar, bu durumun hisse senedi piyasalarında aşağı yönlü seyri beraberinde getireceğini öngörüyor. Belirsizliğin daha da arttığı Yunanistan konusunda 5 Temmuz'un kritik bir tarih haline geldiği ve Yunan halkının referandumda vereceği kararın, ülkenin Euro Bölgesi'nde kalıp kalmayacağına ilişkin de önemli bir karar olacağı vurgulandı.

EN ÇOK ALMANYA'YI VURACAK
Yunanistan , Euro Bölgesi'nden çıkmanın eşiğine gelirken Barclays Capital, Yunanistan'ın eurodan çıkması durumunda bundan en fazla etkilenecek ülkenin Almanya olduğuna işaret etti. Yapılan hesaplamalara göre Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasının Almanya'ya maliyeti 91.6 milyar euro olacak. Bu, ülkenin milli gelirinin yüzde 3.3'üne denk geliyor. En fazla etkilenecek ikinci ülke 70.1 milyar euro ile Fransa, üçüncü ülke ise 61.2 milyar euro ile İtalya olacak. Yunanistan'ın çıkışının İspanya'ya maliyeti 42.3 milyar dolarla ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 4'üne ulaşacak.
BİZE ULAŞIN