Siirt'e büyük proje kabul edildi!

Siirt’te 30 milyon Euro yatırımla ‘Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi’ kuruluyor. Proje ile Siirt fıstığı üretiminin artırılması planlanıyor.

Siirt'e büyük proje kabul edildi!

Siirt'te 9 milyon 864 bin Euro'luk (30 milyon TL) 'Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi Projesi' hayata geçiriliyor. Siirt Fıstığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Avrupa Birliği'nin mali destek programına sunulan ve kabul edilen proje onaylandı.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz "İlimizde üretilen fıstığın işlemesi amacıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından açılan Avrupa Birliği'nin katılım öncesi mali yardım aracı olan IPA'ya sunduğumuz proje kabul edilerek, desteklenmeye değer bulunmuş ve ihale süreci başlamıştır" dedi. İl ekonomisinin can damarı olarak görünen tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik projelere büyük bir önem verdiklerini belirten Vali Tutulmaz "Siirt'e ikinci büyük bir müjde vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. 30 milyon bütçeli 'Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi Projesi'nin onaylanması, ilimize önemli bir kaynağın, tarım ve turizm alanında yatırım yapmamıza olanak sağlayacaktır" dedi.

GÖÇÜ DURDURUCAK!

Coğrafi konumu ve toprak yapısı itibariyle ilimiz fıstık yetiştiriciliği açısından ülkemizin en önemli bölgelerinden biri olduğunu kaydeden Vali Tutulmaz "Bu proje ile ilimizin sahip olduğu tarımsal potansiyeli ekonomiye kazandırmak, marka ürünü olan Siirt fıstığının piyasalarda rekabet edilebilirliğinin artırılmasını hedefleyerek, köylerden kentlere göçü durduracak, gelir ve refah düzeyini artıracak" dedi.
BİZE ULAŞIN