Kaçak çatıda buluştular

131 kamu projesini durdurmaya çalışırken kendi binasına kaçak kat çıktığı ortaya çıkan Mimarlar Odası, siyasetin lokomotifi olduğunu kanıtladı. Odanın kaçak katıyla ilgili basın toplantısına CHP ve HDP'liler manevi desteğe geldi

Kaçak çatıda buluştular
Türkiye'nin dev projelerine taş koyarken, kendi binasına kaçak kat konduran ve iskânsız yerde oturan Mimarlar Odası'nda skandallar bitmiyor. Dün bir basın toplantısı düzenleyerek kaçak katı savunmak isteyen Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi iyice battı. Toplantı, odanın asli görevini unutarak siyasetin lokomotifi haline geldiğini kanıtladı. Adı üstünde 'basın' toplantısına CHP ve HDP'liler üst düzey katılımla 'manevi!' desteğe geldi.

İşte Mimarlar Odası'nın kaçak binasının belgesi

4 CHP'Lİ ORADAYDI

Odanın belediye tarafından tescillenen kaçak inşaat çalışmalarına, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek ile HDP'den temsilciler destek verdi. CHP ekibi basın toplantısının ortasında salona girince Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu konuşmasını keserek anonsa başladı.

'Bankamatik' mimar çıktı

İDDİAYI KABUL ETTİ
Binanın teras katının imara aykırı olarak büyütüldüğü iddiası da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk tarafından 'kerhen' kabul edildi. CHP ve HDP'li siyasetçilerin etkisiyle önce "Burada imara aykırı bir durum yok" diyen Yılmaztürk'ün saatler ilerledikçe dili açıldı. Açılınca da 'kaçak kat' iddialarını kabul etti. Yılmaztürk, "İmalatta bir büyüme söz konusu ise bunun telafisi yapılır. Evet bazı oynamalar yaptık. Bu bizim sorumluluğumuzdadır. Ancak bu binanın tümden kaçak olduğu anlamına gelmez" dedi. Oysa Yılmaztürk 1 Temmuz'da "Projede imara aykırı hiçbir durum yoktu" demişti.

BELEDİYE YALANLADI

Mimarlar Odası'nın "Belediye ruhsat verdi" iddiasını ise Beyoğlu Belediyesi jet hızıyla yalanladı.

20 GÜNLÜK SÜRELERİ VAR

Mimarlar Odası'nın iskânlı halde aldığı binanın ön cephesini de komple değiştirdiği belediye tutanaklarında yer aldı. Belediye yetkilileri, "Satın alınan bina iskânlıydı ama tadilat yapılıp, komple değiştirildi. İmara aykırı işlem yapıldığı için biz yeni iskân vermedik" dedi. 7 Temmuz'da binanın ruhsatının bittiğini ve bunun için yeniden başvuru geldiğini belirten yetkililer, "İnceliyoruz. 20 gün içinde düzeltmezlerse mühürlenecek" açıklaması yaptı.

BİZE ULAŞIN