Atina'da 'hayır' Brüksel'de 'evet'

Yunanistan için bugün karar günü. Avrupa'ya üç yıllık 53.5 milyar euroluk bir plan sunan Komşu'nun planı masaya yatırılacak. Yunanistan'da ise hem iktidar hem de muhalefetten plana eleştiriler var

Atina'da 'hayır' Brüksel'de 'evet'
Yunan hükümeti, üç yıl süreli ve 53.5 milyar euroluk kredi talebi karşılığında 12 milyar euroluk planını ve alacağı önlemleri Brüksel'e gönderdi. Başbakan Aleksis Çipras, acı reçeteye dair ilk sınavını kendi parlamentosunda verdi. Referandum yaparak Avrupa ve IMF'nin dayattığı sert önlemlere 'hayır' oyu veren Yunan tarafı, kreditörlerin verdiği plana yakın bir plan sundu. 2018'e kadar ihtiyacı olan mali destek karşılığında Çipras, 12 milyar euroluk acı reçete hazırladı.

BÜYÜME İÇİN 35 MİLYAR EURO

Atina'nın hedefleri tutturması şartıyla 2020 yılına kadar ekonominin büyüme ve kalkınmasına harcanacak 35 milyar euroluk kaynak hibe edilecek. Bugün saat 16:00'da toplanacak olan Eurogroup, kararını verecek. Fransa ve İtalya Çipras'ın sunduğu yeni plana olumlu bakarken Almanlar şüpheli yaklaşıyor. Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, dün 'önemli bir karar' alabileceklerini belirtti. Dijsselbloem önerinin detaylarına inmeyi reddederken, sunulan taslağın "detaylı bir metin" olduğunu belirtti. Eurogroup bakanları bugün Brüksel'de TSİ 16:00'da toplanıyor.

HOLLANDE: SUNULAN TEKLİF CİDDİ VE GÜVENİLİR
Fransa Devlet Başkanı François Hollande, Yunanistan'ın sunduğu teklifin 'ciddi ve güvenilir' olduğunu söyledi. Hollande böylece Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmama konusunda kararlılık gösterdiğini belirtti. Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron ise Yunanistan'ın kreditörlerle bir reforma karşı yardım paketi anlaşmasına varacağından umutlu olduğunu dile getirdi.

BİZE ULAŞIN