Enerji devine Türk CEO

İngilizler'in ortak olduğu Genel Energy Plc'nin CEO'luğuna Murat Özgül atandı. Ortaklık sürecine liderlik eden 44 yaşındaki Özgül, Irak Kürt Bölgesi'nde günde 300 bin varil ham petrol üreten şirketi yönetecek

Enerji devine Türk CEO
Türk yöneticiliğinin başarı öykülerine bir yenisi daha eklendi. Uluslararası şirketlerin üst yönetiminde görev alan Türkler arasına Murat Özgül de katıldı. Mehmet Sepil ve Mehmet Emin Karamehmet'in birlikte kurduğu ve yüzde 50'sini İngiliz ortaklar kanalıyla Londra Borsası'na kote ettiği Genel Energy'nin CEO'su olarak atanan Murat Özgül, böylece Londra Borsası'nda işlem gören bir şirkette CEO'luk pozisyonuna, profesyonel yönetici olarak yükselen Türkler'den biri oldu. 44 yaşındaki Özgül Kuzey Irak Kürt Bölgesi'ndeki (IKB) en büyük petrol ve doğalgaz rezervine sahip şirket olan ve halen Tawke ile Taq Taq sahalarında günde 300 bin varil ham petrol üreten Genel Energy'nin CEO'luğunu üstlendi. Tony Hayward'ın Genel Energy Yönetim Kurulu Başkanı olmasıyla boşalan CEO'luk görevine atanan Özgül, 2008'den bu yana Genel Energy'nin yönetiminde çeşitli pozisyonlarda görev yaptı. Özgül, son olarak Genel Energy'nin Türkiye ve Kuzey Irak Başkanlığı görevini yürütüyordu.

10 MİLYAR METREKÜP

Pek çok farklı sahada petrol/gaz arama ve üretim faaliyetleri gösteren Genel Energy, Kuzey Irak-Türkiye Gaz Anlaşması'nın temel taşı olarak kabul edilen Miran ve Bina Bawi gaz sahalarının da sahibi. Yakın bir gelecekte Türkiye'ye bu sahalardan yılda 10 milyar metreküpün üzerinde doğalgaz ihraç edilmesi planlanıyor. 2011'de Vallares ile birleşmesinin ardından Genel Energy Plc adını alan ve Türkiye'den Londra Borsası'na kote olan ilk şirket olan- Genel Energy, özellikle Kuzey Irak'ta sahip olduğu büyük petrol ve gaz rezervleri ve petrol üretimiyle öne çıkıyor.

BİRLEŞMEYE LİDERLİK YAPTI
ODTÜ Havacılık Mühendisliği Bölümü mezunu olan Özgül, 2008'de Genel Müdür Ticari Yardımcısı olarak Genel Energy'ye katıldı. Şirketin 2011'de Vallares PLC ile birleşmesinin liderliğini üstlendi. Özgül, son olarak Genel Energy'nin Türkiye ve Kuzey Irak Başkanlığı görevini yürütüyordu.
BİZE ULAŞIN