İş dünyasından Yunanistan çıkarması

İş dünyasından Yunanistan çıkarması
Türk iş dünyası Avrupa Birliği'nden 86 milyar euroluk krediyi alabilmek için ağır bir anlaşmaya imza atan Yunanistan için seferberlik ilan etti. Türkiye'nin önde gelen şirketleri Yunanistanlı firmalar ile ortak ticaret yapmak için bir araya geliyor. Hem Türkiye hem de Yunanistan'da düzenlenecek İş Forumu'nda karşılıklı yeni yatırım olanakları, üçüncü ülkelerde birlikte hareket etme başlıkları ele alınacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, turizm, tarım, tarıma dayalı sanayi, inşaat ve taşımacılık alanlarında ortak iş yapılabileceğini belirterek, "Türk firmaları Yunanistan için büyük bir dinamizm olur. Bunun için temas halindeyiz" dedi.

KOMŞUYA DESTEK PAKETİ
İflasın eşiğine gelen Yunanistan'ı kurtarmak için hazırlanan üçüncü kurtarma planının yankıları sürerken, Türkiye de "komşuya" destek için kolları sıvadı. Yeni dönemde iki ülke arasında turizm başta olmak üzere birçok sektörde işbirliği için resmi temaslar başladı. İki ülke arasında ticarette yeni dönemi değerlendiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin Yunanistan'la üçüncü ülkelerde işbirliğine gidebileceğini belirterek, "Yunanistan biran önce üretim ekonomisine geçmeli. İhracata dayalı ekonomiye yönelmeli, katma değere dayalı turizm ortaya koymalı. Bu ülkenin büyümesi için üretmesi gerekiyor. Türk firmalarının yatırım, üretim yapması için temasımız var" diye konuştu.

EGE TURİZM MERKEZİ OLUR

Ege denizinin dünyanın turizm merkezi haline getirilebileceğini vurgulayan Zeybekci, "İki ülke arasında turizm sektöründe işbirliği yapabiliriz. Ege Denizi'ni birlikte kullanarak turizm havzaları birlikte planlanabilir" değerlendirmesini yaptı.

REKABET DEĞİL İŞBİRLİĞİ
"Bazı ürünlerde rekabet değil işbirliği yapabiliriz" diyen Bakan Zeybekci, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'tan önce ekonomi bakanıyla iki kez toplantı yaptığını anımsattı. Zeybekci, "Birçok üründe rekabet ediyoruz. Rekabet etmeyelim işbirliği yapalım dünyada şart koyan iki ülke haline gelelim" dedi.

BİZE ULAŞIN