Zayıflama tuzağı

Ölümlere yol açmasına rağmen satışına izin verilen zayıflama hapları, kilo vermek isteyenleri tuzağa düşürüyor. Antibiyotiğe 9 lira vermeyenler, bu haplar için 1000 lirayı gözden çıkarıyor

Zayıflama tuzağı
Yakın zamanda bir genç kızın ölümüne neden olan zayıflama ilaçları denetimsizlik yüzünden internet siteleri aracılığıyla binlerce insana ulaşıyor. Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan zayıflama ilaçlarının ruhsatlarının bir an önce Sağlık Bakanlığı kontrolüne geçmesi gerektiğini belirtiyor.

İLAÇ DEĞİL SAĞLIK MAYINI
Bu tür ürünlerin bir sağlık beyanıyla satışa sunulduğunu hatırlatan Kızılay, "Dolayısıyla denetiminin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerekiyor. Adına 'bitki' dendiği için bu ürünlere Tarım Bakanlığı tarafından izin verilmesine, hiçbir denetim olmaksızın reklamının yapılmasına ve piyasada satılmasına karşıyız. Bu ürünler birer ilaçtır. Eczacı ve hekim kontrolü dışına çıkarılarak vatandaşların kullanımına açılan her ürün ise, birer sağlık mayınıdır" diye konuştu. İnternet üzerinden yapılan satışlarda zayıflama ürünlerinin setler halinde de satıldığını ve rakamın 1000 lirayı geçtiğini dile getiren Kızılay, "Antibiyotiğe 9 lira vermek istemeyenler zayıflama setleri için 1000 lirayı gözden çıkarıyor. Yakında cinsel gücü artırıcılar, selülit gidericiler, enerji artırıcı gıda takviyeleri ile ilgili satışlar ön plana çıkacak ve ölümler devam edecek. Sağlık Bakanlığı'nın müdahalesi şart" dedi.

YÜZDE 100 GARANTİLİ SATIYORLAR
Eczacı Pelin Babatutmaz ise, 3 yıl önce piyasadan kaldırılan zayıflama haplarının dahi internet üzerinden satışının devam ettiğini ve bu durumun anlaşılır bir şey olmadığını söyledi. "Göz göre göre insan hayatıyla oynuyorlar. Biz de bu ürünlerin satışını yapıyoruz ama eczaneler tüketiciye cazip gelmiyor çünkü biz yan etkilerini bildiğimiz ve hastayla da paylaştığımız ürünleri asla yüzde 100 garanti ile satmıyoruz" diyen Babatutmaz, internetten satılan zayıflama ürünlerinin ise yüzde 100 garantili ifadesiyle satıldığını, bu firmaların, insanların umutlarından para kazandıklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN