Çipras seçilmeden çıkışa hazırlanmış

Çipras seçilmeden çıkışa hazırlanmış

Yunanistan'da Başbakan Çipras daha seçilmeden Euro'dan çıkış için hazırlık yapmaya başlamış. Çipras'ın Aralık 2014'te eski Maliye Bakanı Varufakis'in Euro Bölgesi'nden çıkış için planlar hazırlaması emri verdiği ortaya çıktı

Yunan basını çok ilginç bir iddia ortaya attı. İddiaya göre Yunanistan'ın bir ay öncesine kadar Maliye Bakanı olan Yannis Varufakis, iktidara gelmeden önce bile bir Euro Bölgesi'nden çıkış planı hazırladı. Seçimlerden önce Aralık 2014'te şimdiki Başbakan Aleksis Çipras'ın, Varufakis'e verdiği emirle bir paralel online bankacılık sistemi yaratmasını istediği belirtildi. Çipras'ın Başbakan olmadan önce verdiği bu hazırlık talimatının nedeni olarak da bankacılık sistemini eurodan drahmiye kolay geçişini sağlamak olduğu iddia ediliyor.

BİN KİŞİLİK EKİP

Varufakis'in planı hayata geçirmek hazırlıklar yaptığı ve bin kişilik bir ekip kuracağı da belirtilen haberlerde Çipras'ın nihai emri bir türlü vermediğinin de altı çizildi. Varufakis, yakın bir geçmişte İngiltere'de hedge fon yöneticilerinin katıldığı bir telekonferansla sistemi şöyle anlattı: "Bizim Yunanistan'ı Euro'dan çıkarma gibi bir görevimiz yok. Bize verilen emir bence Eurogroup ve Avrupa Merkez Bankası ile iyi bir anlaşma yapma. Yunan halkının bize verdiği mesaj enerjik bir şekilde müzakere yapma. İyi bir anlaşma olmazsa da çıkmayı planlama."

ALMANYA ORTAK HAZİNE FİKRİNE AÇIK
Geçtiğimiz ay Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası'nın beraber hazırladığı bir raporda 'Ortak Hazine' yaratılması fikri tartışmaya açılmıştı. Der Spiegel, Almanya tarafından bu fikre sıcak bakıldığı yönünde bir haber yayınladı. Bir Euro Bölgesi bütçesi ve geliri yaratmaya çalışan Avrupa Birliği, bu projeye 'Parasal Birliğin tamamlanması' adını veriyor.

BİZE ULAŞIN