Çin turizmine Erdoğan dopingi

Çin turizmine Erdoğan dopingi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin temasları turizm sektöründe heyecan yarattı. Ramazanda Uygur Türkleri'nin ibadet etmesine izin verilmediğine dair çıkan haberlerin etkisiyle turizmde başlayan negatif iklimin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin etkisiyle son bulması bekleniyor. TUROB Başkanı Timur Bayındır, "2014'te 200 bin Çinli turist ağırlamıştık. İlk 5 ayda yüzde 50 bir artış yaşandı. 2015'te 300 bini yakalamayı hedefliyorduk. Provakatif eylemler nedeniyle artış hızında düşüş oldu. Beklentimizi 225-250 binlere çektik. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu gezisi sonrası rakamın yine 300 binleri bulacağını düşünüyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bu geziyi Çin basınının yakından takip ettiğini aktaran Bayındır, "Bu Türkiye için çok iyi bir tanıtım olacak" diye konuştu. Uygur Türkleri'nin yaşadığı sorunların Cumhurbaşkanı'nın gündeminde olacağını vurgulayan Bayındır, bu konulara da açıklık getirileceğini ve iç kamuoyunun rahatlatılacağını ifade etti.

1 ÇİNLİ 3 RUS'A BEDEL

Bayındır, Çin'le birlikte Uzakdoğu'daki diğer pazarlarda da pozitif büyüme oranlarının yakalandığını aktararak "Ancak hâlâ pastadan aldığımız pay çok küçük" dedi. Dünyada en fazla para harcayan grupların Çinliler olduğunu belirten Bayındır, şunları anlattı: "Çinliler uzak mesafeden geldiği için uzun konaklıyorlar. Aynı zamanda bu insanlar kültür turisti. Sahiller dahil Kapadokya'dan Karadeniz'e her yeri gezerler. Bir Çinli'nin harcadığı para, 3 Rus turistinkinden daha fazla."

TANITIMA BÜYÜK DESTEK SAĞLIYOR
Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurtdışına yaptığı her ziyaretin turizme pozitif katkı sağladığını söyledi. Onaran, "Erdoğan'ın ziyaretleri global basın tarafından takip ediliyor. Bu da ülkeye önemli bir tanıtım desteği sağlıyor. Ayrıca gittiği her ülkede ticari anlaşmalar sağlıyor. İş gezilerinin özellikle bu tarz uzak destinasyonlarda turizm hareketine büyük katkısı oluyor" dedi.

BİZE ULAŞIN