...Başaramayacaksınız

İstikrar düşmanlarının tetikçileri piyasada da sahneye çıktı. Makro verileri bozmak için dolar operasyonu dün de devam etti

...Başaramayacaksınız
Türkiye'deki siyasi ve ekonomik istikrarı Mayıs 2013'te hedef tahtasına koyan ve senaryosu karanlık odalarda yazılan oyunun son perdesini de başlatan küresel aktörler ile yerli işbirlikçilerinin piyasalardaki tetikçileri dün yine devredeydi. Bir taraftan Çin endişesi diğer yandan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaklaşan faiz artırımı ile tedirgin olan piyasalar, Dağlıca'daki saldırıya da tepki verdi. Pazartesi günü Asya piyasalarında sabaha karşı 3.0475 TL ile tarihi zirveyi gören dolar, öğleden sonra gelen satışlarla kısmen gevşeyerek 3.0250 TL'nin altına indi.

VATANDAŞ KANMIYOR

Borsada da gün içinde 71 bin 557 puana kadar inen endeks, günü yüzde 1.49'luk kayıpla 71 bin 865 puandan tamamladı. Kur üzerinden yaratılmaya çalışılan kaos algısına rağmen, bankalardaki döviz hesapları 2.8 milyar dolar azaldı. Döviz hesapları azalırken, bankalardaki döviz hesaplarının yüzde 65'ini elinde bulunduran 88 bin kişinin elde ettiği kazanç 25 milyar liraya ulaştı. Türkiye ekonomisini bozarak seçimleri etkileme çabasına giren çevreler, doların sadece içeride yükseldiği algısını yaratmaya çalışılıyor. Oysa, gelişmekte olan ülkelerin tamamında yerel para birimleri değer kaybediyor.

İSTİKRAR HEDEFTE
Her türlü yolu deneyip istikrarı bozamayanlar kur üzerinden saldırıya geçip, ekonomik verileri etkilemeyi amaçlıyor. Dolardaki artışla birlikte enflasyonun yükseleceği, milli gelirin azalacağı, özel sektörün zorlanacağı, bunun da işsizliği etkileyeceği vurgusuyla ekonomiye darbe vurmayı hedefliyorlar.

ESKİ GÜNLERE ÖZLEM
Doğan Holding ilk seansta yüzde 4.08 ile en fazla düşen hisse senedi oldu. Hürriyet Gazetecilik'in de hisseleri gün içerisinde yüzde 5.5 değer kaybederek 0.52 liraya geriledi. Daha sonra bir miktar toparlayan Doğan Holding hisseleri günü yüzde 2 kayıpla kapattı. Doğan Holding'in piyasa değeri 400, Hürriyet'in değeri ise 98 milyon dolara indi. Türk halkının yarı yarıya fakirleştiği krizin kaymağını yiyen Doğan Holding'in piyasa değeri 2 milyar dolara kadar çıkmıştı. Aynı döneminde Hürriyet'in piyasa değeri ise milyar dolara ulaşmıştı. Türkiye'de istikrarı bozma operasyonunun ilk hamlesinin gerçekleştirildiği Mayıs 2013'ten bu yana Doğan Holding hisselerindeki kayıp yüzde 62 oldu. Bu oyunu farkeden küçük yatırımcılar da grubun hisselerini sattı.

DOLAR ÜZERİNDEN SİNSİ PLAN
Dolar 3 TL'yi aşıp yükseldikçe kaos algısı yaratılacak.
Yüksek kur özel sektörü zorlayıp istihdamı azaltacak.
Enflasyon hızla yükselecek.
Milli gelir dolar bazında azalacak.

BİZE ULAŞIN