İntibak ve zam Başbakan'ın önünde

100 liralık seyyanen zammın tüm emeklilere verilmesi ve yeni intibak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önünde. 2 müjde için de yasa çıkartılması gerekiyor. Meclis'in açılması heyecanla bekleniyor.

İntibak ve zam Başbakan'ın önünde
Emekliler, gelirlerini artıracak düzenlemelere kilitlenmiş durumda. 100 liralık seyyanen zammın tüm emeklilere verilmesi ve yeni intibak talepleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önüne geldi. Ancak 2 müjdenin hayata geçirilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bu nedenle de Meclis'in açılması heyecanla bekleniyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, zam ve intibak taleplerini içeren mektubu geçtiğimiz günlerde Başbakan'a göndermişti.

MEKTUP GÖNDERİLDİ

Temmuz'da maaşı bin liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilen, ardından tüm memur emeklilerine yansıtılan 100 liralık zammın bundan yararlanamayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de yansıtılması istenen mektupta, "En düşük memur emekli aylığı bin 515 liraya yükselmiş, SSK ve Bağ-Kur en düşük emekli aylığı 700- 800 lira aralığında kalmıştır. 2000 sonrası emekli olanların kayıplarının giderilmesi için intibak yapılmalıdır" denildi. Bu 2 talep, şimdi Başbakan Davutoğlu'nun önünde. Ancak 2 talebin de gerçekleşmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bu nedenle de Meclis'in açılması bekleniyor.

AK PARTİ ÇALIŞMA YAPIYOR

Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde, 100 liralık seyyanen zam için "Meclis açılabilmiş olsaydı bunu geri kalan bütün emeklilere sirayet ettirecek şekilde yayacaktık" demişti. AK Parti'nin hazırlığını yaptığı sosyal pakette de bu konunun yer aldığı belirtiliyor.

ÖMÜR BOYU MAAŞ

Bireysel Emeklik Sistemi (BES) için yıllık gelir sigortası yönetmeliğinin 1 Ekim'de devreye girmesi ile yeni bir dönem başlıyor. 2003'te başlayan BES'te 10 yılını dolduranlar yeni dönemde isterlerse toplu para yerine ömür boyu emekli maaşı alabilecek. Bunun kararını ise üye olan kişi verecek.

Takvim
BİZE ULAŞIN