Cevdet Yılmaz'dan canlı yayında emeklilere büyük müjde!

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşlarına artış konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, "Şimdi yeni yaklaşımımızla bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100'e tamamlama, bin 100'ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmek istiyoruz" dedi.

Cevdet Yılmaz'dan canlı yayında emeklilere büyük müjde!
Yılmaz, A Haber televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cevdet Yılmaz, "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın silahların susması gerektiği" yönündeki açıklamalarına ilişkin soru üzerine, Demirtaş'ın açıklamalarına benzer başka açıklamalar da gördüklerini söyledi. Yılmaz, "Keşke bunlar, Suruç saldırısından sonra daha yüksek sesle söylenebilseydi. O tarihte Başbakanımız 'Bütün partiler bir araya gelelim, ortak bir tavır alalım' demişti. Orada maalesef çok farklı bir üslup kullanıldığını hep birlikte izlemiştik. Bugün biraz daha farklı bir yere gelmeleri olumlu bir durum ama burada da bir eksiklik var. O da şu, devlet ve terör örgütünü sanki eşit taraflarmış gibi görmek son derece yanlış. Devlet bütün vatandaşların devleti. Türküyle, Kürtüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle meşru bir organizasyon. Bütün halkın emniyetini sağlamakla mükellef. Örgüt ise yasa dışı kendince belli bir siyasi gündemi olan ve terörü bunun için bir araç olarak kullanan bir yapı. Bu ikisini aynı kefeye koymak doğru bir yaklaşım değil. Bu çağrılar yapılacaksa önce örgüte karşı yapılmalı" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, HDP'nin seçimlerde 80 milletvekili çıkardığını, Türkiye'de her türlü siyaset kanalının açık olduğunu belirterek, böyle bir ortamda silahın, terörün, şiddetin kullanılmasına herkesin ortak tepki koyması gerektiğinin altını çizdi. Hangi gerekçeyle olursa olsun, kim yaparsa yapsın, terörün lanetlenmesi ve dışlanması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Artık yeter demeliyiz. Burada da böyle devletle örgütü eşitler bir mantık içinde davranmayı doğru bulmuyorum. Devlet elbetteki görevini yapacak. Halkın emniyetini sağlamak bir devletin temel görevidir" dedi.

Hükümet olarak politikalarının çok net olduğunu, bir taraftan kamu düzenini ve vatandaşın emniyetini sağlayacaklarını, bir taraftan da demokratik kazanımları koruyacaklarını ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin demokratikleşmeye devam edeceğini belirtti. Yılmaz, şunları kaydetti: "Terör veya benzeri herhangi bir etki bizi bu yolumuzdan da alıkoyamayacak. Burada da muhatabımız bütün toplumdur, 78 milyondur. Türkiye her geçen yıl daha demokratik bir ülke, daha güçlü ve daha müreffeh bir ülke haline gelmeye devam edecek. Bu amaçlarımızdan da hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Ama bunun muhatabı örgüt falan değildir, bunun muhatabı bütün toplumumuzdur. Demokrasiyi daha ileriye taşımak, terör olsun olmasın, hepimizin temel görevidir, ödevidir, yapmamız gereken bir husustur. Demokratik rekabet içerisinde siyaset yaparak, bunu hep birlikte başarmak durumundayız. Bütün siyasi partiler ve bütün sivil toplum kuruluşları, görüşleri ne olursa olsun, teröre karşı ortak bir tavır koyması gerekiyor."

- Emeklilere zam müjdesi

Emekli aylıklarına zam olup olmayacağına dair bir soru üzerine de Yılmaz, seçimlerden önce bir düzenleme yaptıklarını, bu düzenlemeye göre bin liranın altındaki emekli maaşlarına seyyanen yılda bin 200 liraya denk gelen ilave artış yaptıklarına dikkati çekti. Yılmaz, bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100 liraya tamamladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Bin 100'ün üstü de normal artıştan istifade etmişti. Şimdi yeni yaklaşımımızla bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100'e tamamlama, bin 100'ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmek istiyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme gerekiyor. Meclisimiz açıldıktan sonra seçimlerden sonra bu düzenlemeler yapılıp gereği ortaya konacaktır. Bunun elbette getireceği bir yük var. Ama bu da hazırlayacağımız bütçe içinde hesabı kitabı yapılacak bir yük. Bunun getireceği faydalar da var bir taraftan. Makro dengelerimizi bozmadan ama vatandaşımıza, emeklimize hakettiği refahı, imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak sağlama gayretimizi devam ettireceğiz."

"Bütün emeklilere bir zam yapılıyor mu, bunun hayata geçişi seçimlerden sonra mı olacak" sorusuna ilişkin de "Evet, seçimlerden sonra" yanıtını veren Yılmaz, Meclis çalışmaya başladıktan sonra muhtemelen ilk yapacakları işlerden biri olacağını söyledi. Yılmaz, bu çalışmaya ilişkin vaatlerin AK Parti seçim beyannamesinin ekonomi bölümünde yer alacağını bildirdi.
BİZE ULAŞIN