1.5 liranın altına yolcu taşımayız

Geçen yıldan bu yana 65 yaş ve üstü vatandaşları ücretsiz taşıyan özel halk otobüsleri hükümetin yapacağı ödemeyi bekliyor. 7 Ekim'de netleşecek fiyatla ilgili otobüsçüler, "1.5 liradan aşağı olursa ücretsiz taşımayız" diyor

1.5 liranın altına yolcu taşımayız
65 yaş üstü vatandaşları sosyalleştiren ücretsiz seyahat hakkı uygulamasında 'kâr' krizi patladı. Özel halk otobüsü esnafı zarar ettikleri gerekçesiyle hükümetten seyahat başına 1.5 TL istiyor. Hükümet ile otobüs firmaları önümüzdeki hafta bir araya gelerek, 7 Ekim'e kadar ödeneği belirleyecek.

AYDA 3 BİN TL ZARAR

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Derneği (TÖHOB) Başkanı İsmail Yüksel, "Her ay otobüs başına 3 bin lira zarar ediyoruz. 65 yaş ve üstünü daha önce indirimli olarak 1.5 liraya taşıyorduk. Torba Yasa sonrası ücretsiz taşımaya başladık ancak artık bu maliyetin altından kalkamıyoruz. Konuyu bakanlıklarla paylaştık. Martta çıkan Torba Yasa'yla özel halk otobüslerine bu ücretsiz taşıma karşılığında ödeme yapılacağı açıklandı. Rakamın netleşmesini bekliyoruz" dedi. Yüksel, en son 7 Eylül'de görüşme yaptıklarını ve şu ana kadar herhangi bir rakamın telaffuz edilmediğini ifade etti. Yeni İstanbul Halk otobüsleri AŞ. Başkan Vekili Nihat Pelen de 65 yaş üstü vatandaşı 1.5 liranın altında taşımalarının mümkün olmadığını belirterek, "Bu paranın altında bir ödeme bizi ciddi zarara sokar. Esnaf 'olmayacaksa inceldiği yerden kopsun' düşüncesinde. Artık bu düşüncenin önüne geçemiyoruz" dedi.

1.75 TL BİZİ RAHATLATIR

Ayda 31 bin lira gelire karşı 35 bin 650 lira giderleri olduğunu ifade eden Pelen, "Otobüsçü esnafı büyük sıkıntıda. 900 şoförün istihdam edildiği İstanbul'da ortalama 1.3 liraya yolcu taşıyoruz. Bu rakam 1.75 liraya çıkarılırsa elimiz rahatlar. Bursa ve Ankara'da zam yapıldı diye rahatsız olmayız. Ne zam isteriz ne de başka bir şey" diye konuştu.

GECİKİRSE GERİYE DÖNÜK ÖDERİZ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, ücretsiz seyahat yükümlülüğü bulunan ulaşım ve özel deniz ulaşımı araçları işletmecilerine yapılacak gelir desteğine ilişkin usul ve esaslarla ilgili tarafların görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, "Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği ve özel halk otobüsü şirketleriyle görüşmeler sürüyor. Ödemelerin miktarı ve kapsamı netleşmedi. Maliye Bakanlığı gecikme durumu ortaya çıkarsa; 7 Nisan'dan geriye dönük olarak işletmecilere ödeme de yapacak" açıklamasında bulundu.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞ SAYISI 6 MİLYON 192 BİNİ GEÇTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik ücretsiz seyahat uygulaması 4 Mart 2014'ten bu yana uygulanıyor. Ayrıca, engelli bireyler ve ağır engelli bireylerin refakatçileri şehirlerarası demir yolları ve denizyolları hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyor. Yaşlı vatandaşlar ise yüzde 50 indirimli seyahat edebiliyor. Özel şirketlere yük getirmemek için hükümet, 27 Mart'ta çıkan Torba Yasa'yla özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren ulaşım araçları ile özel deniz ulaşımı araçları işletmecilerine her ay gelir desteği ödemesi yapılmasını kararlaştırmıştı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de halen 6 milyon 192 bin 962 kişi 65 yaş üstündeki yaşlı olarak ücretsiz/indirimli seyahat hizmetinden yararlanma hakkına sahip. Ayrıca, halen 461 bin 850 vatandaş da ücretsiz/ indirimli seyahat hizmetinden yararlanma hakkını kullanabilecek engelli kimlik kartı sahibi.

20 BİN OTOBÜSÜ İLGİLENDİRİYOR
* Türkiye genelindeki özel halk otobüs sayısı 20 bin
* İstanbul'daki özel otobüs sayısı 3 bin
* 65 yaş ve üstü yolcu sayısı 6.1 milyon kişi
* Ücretsiz taşınan yolcu oranı Yüzde 15
* İndirimli yolcu oranı Yüzde 40
Kaynak: İETT, Özel Halk Otobüsü Sahipleri Ve İşletmecileri Esnaf Odası
BİZE ULAŞIN