Trafik cezası sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Online trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Online trafik cezası ödeme nasıl yapılır? Tüm bu konularla ilgili detaylı bilgileri haberimizde sizler için hazırladık

Trafik cezası sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
Trafik cezası sorgulama hizmeti internette en çok tercih edilen ve kullanılan başlıca online kamu hizmetleri arasında kendisine yer buluyor.

Vatandaşların trafiğe çıktığı dönemlerde herhangi bir şekilde ceza alıp almadığını öğrenmesi için online olarak sorgulama yapması yeterli. Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ve mobese kamera sistemleri ile trafik kuralı ihlali tespit eden ekipler tarafından araç plakasına trafik cezası uygulaması, araç durdurulmadan yazılıyor. Önceki yıllarda olduğu gibi evlere gönderilen postanın beklenmesine gerek kalmadan online yapılacak işlemler sayesinde tüm trafik cezası hakkında bilgi almak mümkün.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün online trafik cezası sorgulama hizmeti ile birlikte artık plakaya kayıtlı olan herhangi bir trafik cezasının bulunup bulunmadığını güncel olarak öğrenebilme imkanın yanı sıra ayrıca olan trafik cezalarının trafik cezasının niteliği, tutarı, son ödeme tarihi ve faiz uygulamaları gibi tüm ayrıntılarının bulunduğu güncel bilgileri de öğrenebilme imkanı bulunuyor.

Vatandaşa posta yolu ile iletilen trafik cezasının bildirimini dijital platformda da yapan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hem kendi resmi web sayfasında hem de Gelir İdaresi Başkanlığı'nın İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfasında online trafik cezası sorgulama işlemi trafik cezalarına ilişkin bilgi alabilme fırsatı sunuyor.

Online trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi web sayfası üzerinden trafik cezası sorgulama işlemlerini resmi web sayfasındaki 'online işlemler' menüsünden erişim sağlanabilen 'Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama' ekranında kolaylıkla yapabilmek mümkün. Bu işlem için sadece T.C. kimlik numarası, ad, soyad ve doğum tarihi bilgilerini girmek gerekiyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfası üzerinden online trafik cezası sorgulama işlemleri ise 'Motorlu Taşıt Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme' sayfasından yapılabiliyor. Bu ekranda vatandaş plaka(varsa özel plaka), 'T.C. kimlik numarası veya Vergi Kimlik numarası' ve 'tescil tarihi' bilgilerini girerek, ayrıntılı bir şekilde trafik cezası sorgulama ile trafik cezasının olup olmadığını öğrenebiliyor.

Online trafik cezası ödeme nasıl yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü veya Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi veb sayfası üzerinden sayfa içerisinde olan trafik cezalarının ödemeleri de toplu veya parçalı trafik cezası ödeme seçenekleri ile kolaylıkla anlaşmalı bankalar ve kredi kartları ile ödenebiliyor.

BİZE ULAŞIN