68 ülkeyle ihracat horonu

TİM, ikinci 'Büyükelçiler Buluşması'nı Trabzon'da gerçekleştirdi. 68 ülkenin yer aldığı buluşmada katılımcıları yatırıma davet eden TİM Başkanı Büyükelçi, "Kazan-kazan prensibiyle başarılı işlere imza atabiliriz" dedi

68 ülkeyle ihracat horonu
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda düzenlediği 'Büyükelçiler Buluşması' etkinliğinin ikincisini Trabzon'da gerçekleştirdi. Dünya nüfusu, milli geliri ve dış ticaret hacminin yaklaşık yüzde 30'unu, Türkiye'nin dış ticaret hacminin ise yüzde 50'sini aşan 68 ülkenin büyükelçi ve bürokratlarının ağırlandığı etkinliğe, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ev sahipliği yaptı. Türkiye'nin 2023'te 1.1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediğini belirten TİM Başkanı Büyükekşi, buluşmaya katılan ülkelerden üretime yönelik daha çok yatırım talep etti. Büyükekşi, "Ülkemizin 4 saatlik uçuş mesafesinde 56 ülke, 1.5 milyar nüfus ve 10 trilyon dolarlık dış ticaret var. Türkiye ile işbirliği geniş coğrafyalara erişim sağlıyor. Kazan-kazan prensibiyle başarılı ortaklıklara imza atabiliriz" dedi. Türkiye'nin ihraç ettiği ürünlerin kilogram değerini inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmayla yükselttiklerini belirten Büyükekşi, teknoloji transferi konusunda her türlü işbirliğine açık olduklarını kaydetti.

TRABZON YENİ KAPI OLABİLİR
Belarus Büyükelçisi Andrei V. Savinykh, Türkiye ile Belarus arasındaki ticaretin gelişimi için Trabzon'un büyük bir potansiyel barındırdığını söyledi. Avusturya Büyükelçisi Klaus Wolfer de, "Rusya ile ticarette Trabzon'un yeni bir kapı açtığını düşünüyoruz" dedi. Litvanya Büyükelçisi Audrius Brüzga ise Trabzon'un güçlü bir ulaşım ağına sahip olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU