Takside büyüdüm Uber fikri doğdu

Uber'le dünyada çığır açan melek yatırımcı Pishevar, "Takside büyüdüm, Uber'i içgüdüsel olarak planladım" dedi

Takside büyüdüm Uber fikri doğdu
Perşembe 17.09.2015
Güncelleme: Perşembe 17.09.2015
ABONE OL
Bugünlerde Fransa, Belçika ve Danimarka gibi birçok Avrupa ülkesinde ucuz taksi hizmeti nedeniyle protesto edilen Uber'in beyni Shervin Pishevar, SABAH'a konuştu. İran kökenli olan Pishevar, sadece Uber değil 60'tan fazla şirkete şahsi yatırım yapmış 41 yaşında bir girişimci hatta artık 'melek yatırımcı'. Bu şirketler arasında Uber dışında bnb, Machine Zone, Fab, Warby Parker, PillPack, Munchery, Beepi, Shyp, Stance, Tumblr ve Poshmark da bulunuyor.

5 YIL SONRA 200 MİLYAR $

Financial Times'ın "Hayali gerçekleşirse Bill Gates'in başına bela olur" dediği Pishevar, ortak olduğu şirketleri büyütüp dev teknoloji markalarına satıyor. Yatırım yaptığı şirketlerden Aardvark Google'a, CabanaApp Twitter'a, Gowalla Facebook'a, Milo.com eBay'e, Qwiki Yahoo'ya ve Rapportive Linkedin'e satıldı. Türk Telekom'un 'PİLOTT Girişimcilik Zirvesi' için İstanbul'da bulunan Pishevar, Uber'in gelecekte Facebook ve Google çapında bir şirkete dönüşeceğini söylüyor. Şirketin sadece 5 yaşında olduğuna dikkat çeken Pishevar, "Uber, bugün 58 ülkede 300 şehirde kullanılıyor. Şirketin değeri şu anda 50 milyar dolar. 5 yıl sonra bu rakam 200 milyar dolara çıkacak. Bu tarz firmalardan eskiden 10 yılda 2 tane çıkardı ama şimdi bu sayı daha fazla" diyor. Financial Times'ta kendisiyle ilgili geçmişte yapılan benzetmeye de değinen Pishevar, şunları anlatıyor: "1999'da küresel yazılım dünyasını, açık ofis açık işletim sistemi yazarak değiştirmek istiyordum. Ondan dolayı gazete beni 'Hayali gerçekleşirse Bill Gates'in başına bela olur' diye anons etti. Daha sonra bu hayalin mantıklı olmadığını gördüm." Anlattıklarına göre, Pishevar, Bill Gates'in başına bela olmadı, ama gerçekleştirdiği startuplarla ve yatırımcısı olduğu şirketlerle adından çokça söz ettiriyor.

AVRUPA'DA PROTESTO EDİLDİ
Belçika ve Danimarka'da binlerce taksici, internet üzerinden ucuz taksi hizmeti sunan Uber'in bu ülkelerde hizmet vermesine karşı gösteri düzenledi. Taksiciler, üzerinde "Uber'e Hayır" yazan araçlarıyla konvoy oluşturdu. Fransa'dan da 100 civarında taksicinin desteklediği eylem ulaşımı felç etti.

25 MİLYON DOLARLIK DESTEK VERİYORUZ
Girişimcilere destek olan Sherpa Ventures'ın da kurucu ortağı olan Pishevar, erken aşamada bir girişime maksimum 100 bin dolar yatırım yaptıklarını kaydediyor. Girişimin bir sonraki aşamaya geçmesi halinde desteğin artacağını aktaran Pishevar, "İşler gelişirse destek 5-10 milyon dolar aralığında oluyor. Bir seviye üste çıkarsa girişim o zaman 25 milyon dolara kadar yatırım yapabiliyoruz" diyor.

ANNEM TEMİZLİKÇİ BABAM TAKSİCİ
İran-Irak savaşında çocuk olduğunu, Tahran'ın bombalanmasını hatırladığını aktaran Shervin Pishevar, İran'dan devrim öncesinde kaçtıklarını anlatıyor. İran'da babasının radyocu annesinin ise öğretmen olduğunu ancak Amerika'ya gelince babasının taksiciliğe başladığını söyleyen Pishevar, "Annem de temizlikçi oldu. Ben taksinin içinde büyüdüm diyebilirim. Uber'i geliştirebilmemin, yatırım yapmamın önemli bir sebebi de bu. Aslında ailem doktor olmamı çok istedi. Ben hayallerimin peşimden gidip böyle bir kariyer seçince babam benimle 1 yıl kadar konuşmamıştı" diyor.