Yerli bankamatikle 100 milyon $ tasarruf

İş Bankası akıllı cep telefonundan yönetilen İşCepMatik'i Türkiye'de üretiyor. Dönüşümü tüm bankalar uygularsa yıllık 100 milyon dolarlık tasarruf sağlayacak

Yerli bankamatikle 100 milyon $ tasarruf
İş Bankası, mobil hizmetleri etkin bir şekilde kullanan müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeni nesil bir bankamatik geliştirdi. Yerli üretici DGI Works ile yaklaşık iki yıllık bir çalışma sonucunda hayata geçirilen ve İşCepMatik adı verilen cihaz, bu alandaki gelişmelere de öncülük etmeyi hedefliyor. Halen Türkiye'de kullanılan bankamatiklerin tümünün ithal edildiğini söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, geliştirilen cihaz sayesinde her yıl yurtdışına aktarılan milyonlarca dolarlık kaynağın yurtiçinde kalmasını sağlayacaklarını söyledi.

YÜZDE 62 ORANINDA YERLİLİK

Hakan Aran, yüzde 62'lik yerlilik oranıyla üretilen cihazı tüm bankaların kullanması durumunda yıllık 100 milyon dolarlık tasarruf sağlanacağını söyledi. İşCepMatik cihazlarının üzerinde herhangi bir kart okuyucu veya şifre girişi için tuş takımı bulunmuyor. Cep telefonları ile beacon (düşük seviyeli Bluetooth enerji standardı ile çalışan konum tabanlı kablosuz etkileşim) veya QR kod teknolojilerini kullanarak bağlantı kurabilen bu yeni nesil dijital bankamatiklerde tüm işlemler cep telefonuyla yapılıyor. Bu teknolojilerin desteğiyle İşCepMatikler'den kolayca para çekilebiliyor. Cihazdan para yatırma özelliğinin ise kısa bir süre sonra kullanıma sunulması planlanıyor.

PARA ÇEKME İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR

Müşteriler cep telefonlarından İşCep uygulamasına girdikten sonra "para çekme" işlemini tıklıyor ve hesabı seçiyor. Tutarı girdikten sonra cep telefonunu İşCepMatik cihazının önündeki "beacon" alanına yaklaştırıyor. Bu teknolojiyi kullanmak için cep telefonunun Bluetooth fonksiyonunun açık olması yeterli oluyor. Ayrıca kart taşımaya ve kart şifresi tuşlamaya gerek kalmıyor.

2018'DEN İTİBAREN YENİLEME BAŞLAYACAK
Aran, İşCepMatik cihazlarını, 2016 ve 2017'de yaygınlaştırmayı planladıklarını vurguladı. Aran, "Bu sayede daha önce boyutları nedeniyle giremediğimiz dar mekânlara girmeyi ve müşterilerimize daha da yakın olmayı hedefliyoruz. İşCepMatikler'e gösterilecek ilgiye göre 2018'den itibaren bankamatiklerimizi bu cihazlarla yenilemeyi düşünüyoruz" dedi. Hakan Aran, cihazların maliyetleri düşüreceğini, ayrıca bu kullanımın yaygınlaşmasının ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını vurguladı.

BİZE ULAŞIN