Zamma karşı kampanya

Dolar kuru gıda fiyatlarına da yansıdı. Zeytinyağından çaya birçok ürün zamlandı. Marketler ciroyu artırmak için kampanya yapıyor

Zamma karşı kampanya
Yüksek kur, ithal hammaddeye bağlı gıda fiyatlarını uçurdu. Fiyatlar, enflasyon oranının üzerinde artıyor. Zeytinyağından ayçiçek yağına, süt ve süt ürünlerinden çaya kadar çok çeşitli kalemde yüzde 5 ila 10 arasında fiyat artışları var. Sektör temsilcileri, ithal girdiye bağlı fiyat yükselişinin yanı sıra, ihraç ürünlerinde yurtiçindeki arzın talebi karşılamadığını, bu nedenle de fiyatların yükseldiğini söyledi. Marketlerdeki cironun azaldığı, dolarla kira ödeyen market yönetimlerinin genel giderlerinin arttığı belirtiliyor.

TELEFONLA SİPARİŞ BAŞLADI

Ciroyu artırmak için kampanyalara ve "telefonla evlere servis" gibi yöntemlere başvuran marketler, ödemelerini de 40 günden 90 güne çıkardı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı ve Altunbilekler Marketleri'nin sahibi Mustafa Altunbilek, son 1 aydır ürün fiyatlarının kur zammı nedeniyle pahalılaştığını söyledi. Yağ grubunda yüzde 10-15, çayda yüzde 7, süt ve süt ürünlerinde ise yüzde 5-7 arasında zam yapıldığını açıklayan Altunbilek, "Tedarikçiler önümüzdeki günlerde zam yapacaklarını söylüyor. Bunun için dolardaki artışı öne sürüyorlar. Maalesef sepet ortalaması son dönemde 30 TL'den 10-15 TL'ye düştü" diye konuştu. Marketlerde artık yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Altunbilek, bazı bölgelerde ciroyu artırmak için belli bir limitin üzerindeki siparişi telefonla aldıklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN