'2014'ü 3 milyar lirayla kapattık'

Sektörün geçen yılı 116 milyar liralık ciroyla kapattığını dile getiren Garanti Faktoring Genel Müdürü Hulki Kara, "Garanti ise 17.5 milyar liraya ulaştı. Aktif toplamı ise 3 milyar TL oldu" dedi

'2014'ü 3 milyar lirayla kapattık'
Garanti Faktoring Genel Müdürü Hulki Kara, en genel tanımıyla faktoringin, firmaların yurtiçi ve yurtdışı mal ve hizmet satışlarından doğan vadeli alacaklarının faktoring şirketi tarafından devralınarak finansman, garanti ve tahsilat hizmetlerinden birinin veya birkaçının birlikte sunulduğu finansal bir ürün olduğunu söyledi. Faktoringin tahsilat, garanti ve finansman hizmetlerinin ayrı ayrı ya da bir paket halinde kullanılmasının şirketler için çok önemli avantajlar sağlayabildiğine işaret eden Kara, "Her şeyden önce şirketlere yeni pazarlara ve müşterilere ulaşılmasını sağlayarak rekabet avantajı yaratması ve müşterilerine daha uzun vade imkânları sunabilmesi açısından çok önemli. Diğer taraftan, tahsilat hizmetinden yararlanarak şirketler alacaklarının bu işte uzman faktoring şirketlerince yönetilmesini sağlayabilirler ve kendi uzmanlık alanları olan üretim ve satış faaliyetlerine daha fazla odaklanabilirler, aynı zamanda bu işe yönelik personel maliyetlerinden tasarruf edebilme imkânı sağlayabilirler. Bununla birlikte özellikle ihracatçı firmalar açısından, yurt dışında yeteri kadar bilgi sahibi olmadıkları müşterilerine yapacakları satışlara ilişkin, faktoringin garanti hizmeti sayesinde mal mukabili yaptıkları ihracatları güvence altına alma ve böylece vadedeki ödenmeme riskini bertaraf etme imkânı sağlıyor' dedi. Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: "Faktoring sektörünün 2014 sonu itibarıyla toplam rakamlarına baktığımızda, piyasaya 24.7 milyar TL tutarında finansman kullandırdıkları ve 116 milyar TL ciroya ulaştığı görülmekte. Sektörün ciroda bir önceki yıla oranla yüzde 24 büyüdüğü anlamına geliyor. Aktif toplamı 26.5 milyar TL ile olarak gerçekleşti. Bu da geçen seneye göre sektörde yüzde 22 gibi bir artışı gösteriyor. Bizim bu dönem içerisinde artış rakamlarımıza baktığımızda ise 116 milyar TL cironun 17.5 milyar TL'sini Garanti Faktoring'in yaptığını görüyoruz. Bu bizde de yüzde 78'lik bir büyümeye karşılık geliyor. Aktif toplamında da geçtiğimiz seneyi 3 milyar TL ile lider durumda kapattık, yüzde 45 oranında bir artış gerçekleştirdik.'

YENİ ÜRÜNLER SUNUYOR
Yeni ürünler geliştirdiklerini söyleyen Kara, "Alacağım Garanti'de ürünüyle müşterilerimize 2013 yılından itibaren yurtiçi alacaklarının vadesinde ödenmemesi riskine karşılık iflas ve temerrüt garantisi vermeye başladık. İhracat faktoringinde garantili işlemlerin içeriğini geliştirmek amacıyla 2014 yılının son günlerinde muhabirlerimizden Wells Fargo Trade Capital ile bir anlaşma yaptık. Bu anlaşma ile 200'den fazla ülkeye yapılan satışlar garanti kapsamına alınmış olacak" dedi.

YAPI KREDİ FAKTORİNG MÜŞTERİYİ DE BÜYÜTÜYOR
Yapı Kredi Faktoring'in sektörün ilk şirketlerinden olduğunu hatırlatan Genel Müdür Coşkun Bulak, 118 kişilik bir ekibe sahip olduklarını ve 3 bin 650 civarında aktif müşteriye, yurtiçi, ihracat ve ithalatla ilgili faktoring hizmetlerini özel çözümlerle sunduklarını söyledi. İhracatçıların en önemli çözüm ortaklarından biri olduklarını bildiren Bulak, "Ödeme garantisi hizmeti de içeren bu ürünümüzle sağladığımız uygun maliyetli finansman imkânı sayesinde nakit akışlarına da destek oluyoruz. Verdiğimiz danışmanlık desteğimiz ile müşterilerimizin ihracatlarını güvenli bir şekilde artırmalarını sağladıklarını görmek de diğer yandan bizler için mutluluk verici" dedi.

UYGUN MALİYETLİ FİNANSMAN

Türk Eximbank'la koordineli olarak bu yıl sevk sonrası reeskont kredisi de kullandırmaya başladıklarını ifade eden Bulak, böylece müşterilere çok daha uygun maliyetle finansman imkânı yaratabildiklerini söyledi. Bulak, "Yurtiçi faturalı alacakları için alıcılarından çek senet temin edemeyen, vadesinde havale ile tahsilat yapmak durumunda olan firmalara ise Tedarikçi Finansmanı hizmetimizi de sunuyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN