Atılımları sürdüren TEB'in ciro hedefi 10.1 milyar TL

TEB Faktoring, 2015'te cirosunu geçen yıla göre yüzde 12 büyüterek 10.1 milyar TL olarak gerçekleştirmeyi planlıyor. Buna göre uluslararası cironun toplamdaki payı

Atılımları sürdüren TEB'in ciro hedefi 10.1 milyar TL
Finansal Kurumlar Birliği'nin Haziran 2015'e ait verilerine göre TEB Faktoring'in toplam faktoring hacminde yüzde 7 payla 4. sırada, ihracat faktoringinde ise yüzde 25 payla ikinci sırada yer aldığını ifade eden TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, "TEB Faktoring, Uluslararası Faktoring Zinciri FCI tarafından 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında dünyanın en iyi ihracat faktoringi şirketi seçildi. 2015 yılında cirosunu 2014 yılına göre yaklaşık yüzde 12 büyüterek 10.1 milyar TL olarak gerçekleştirmeyi planlıyor. Buna göre uluslararası cironun toplam cirodaki payı yüzde 60'lar civarında olacak" dedi.

KOBİ'LERE TAM DESTEK

Faktoring sektörünün Türkiye ekonomisine çok önemli faydalar sağladığının altını çizen Baydar, "Reel sektörün vadeli ticaretini nakde çeviren, yurtiçi ve yurtdışından olan alacaklarını güvence altına alan ve tahsil eden bir sistem olarak Türkiye ekonomisine çok önemli faydalar sağlar. 2015 yılı ilk yarı verilerine baktığımızda sektörümüzün geçen yılın aynı dönemine göre ciroda yüzde 16 büyüyerek 59 milyar TL ciro gerçekleştirdiğini görürüz. Bunun 47.3 milyar TL'si yurtiçi ticaretten doğan alacakların faktor edilmesinden oluşuyor. Sektör oyuncuları yaklaşık 100 bin civarında müşteriye hizmet veriyor. Sektörümüzün müşterileri ağırlıklı KOBİ segmentindeki firmalardan oluşuyor. Bu da bize faktoring sektörünün KOBİ'lerin desteklenmesinde önemli bir rolünün olduğunu gösteriyor. Bu 100 bin müşteri aslında müşterilerimizin borçlularını dikkate alırsak 500 bin KOBİ demek oluyor ki; bu ciddi bir rakam" dedi.

ALGI SORUNU BİTİYOR

Faktoring sektörünün hem Türkiye'de hem de dünyada negatif algı sorunu olduğunu ifade eden Baydar, "Geçmiş yıllarda Faktoring Derneği, şimdi Finansal Kurumlar Birliği altında bu algıyı değiştirmeye yönelik ciddi çalışmalarda bulunuyor. Buna TEB Faktoring olarak biz de yurtiçi ve yurtdışında dinamik, sistematik ve süregelen çalışmalarla katkıda bulunmaya çalışıyoruz" diye konuştu. Faktoringin, benzeri olmayan bir finansal ürün olduğunun altını çizen Baydar, "Kimi yönleriyle sigortacılık, kimi yönleriyle de bankacılık sektörüne benzer ama aslında bu sektörlerin vermediği daha kapsamlı bir hizmeti, yani reel sektörün vadeli alacaklarının tahsil edilmesini garanti altına alarak vadeyi beklemeden finanse edilmesini sağlayan bir sistemdir" dedi.

RİSK YÖNETİMİ BİZİM İŞİMİZ

TEB Faktoring olarak alacak yönetiminde iddialı faktoring şirketlerinden biri olmalarının nedenlerine de değinen Çağatay Baydar, "Tecrübeli ve geniş istihbarat kadromuz ve dinamik ve sürekli geliştirilen sistemimiz bu noktada kilit önemde. Kapsamlı bilgi bankamız ve şirket hafızamızın yanı sıra Kredi Kayıt Bürosu, Merkez Bankası ve benzeri kurumların yayınladığı istatistik ve araştırmalarla yaptığı analizler sayesinde risk yönetimini doğru yaptığımızı düşünüyoruz" dedi. Çağatay Baydar, şöyle devam etti: " Kıymetli evraklarla ilgili yayınlanan değerli analizleri dikkatle ve yakından takip ederek kredi politikalarımıza uygun müşterilerle çalışıyoruz. Böylece sadece hissedarlarımıza değil, piyasalara da büyük katkı sağlıyoruz. Müşterilerimize karşı olan en büyük sorumluluğumuz risk yönetimlerine katkıda bulunarak faaliyetlerine zor dönemlerde sorun yaşamadan devam etmelerini sağlamaktır" dedi.

BİZE ULAŞIN