Profesyonel başkan TÜSİAD'ı zayıflatı

TÜSİAD'ın önemli isimlerinin başkanlığa yanaşmaması nedeniyle eleştiriler gelmeye başladı. YİK toplantısında, "Profesyonel başkanla olmuyor. Büyükler başkan olmalı" çıkışı yapıldı

Profesyonel başkan TÜSİAD'ı zayıflatı
Patronlar kulübü TÜSİAD'ın, Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısına 'başkanlık isyanı' damgasını vurdu. TÜSİAD YİK'te açılış konuşmalarının ardından basına kapalı oturuma geçildi. Burada yapılan konuşmalar normal seyrinde giderken genç üyelerden birisinin çıkışı toplantıya damgasını vurdu.

GERGİNLİK SU YÜZÜNE ÇIKTI

Haluk Dinçer'den sonra başkanlık koltuğuna TÜSİAD'ın kurucu ailelerinden birinin geçmek istememesi üzerine Allianz Sigorta ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes atanmıştı. Bu atama sonrası üyeler arasında başlayan kriz de dün su yüzüne çıktı. Symes'ın önceki gün kokteylde yaptığı konuşmaya göre oldukça yumuşak tonda geçen açılış seramonisinin ardından, toplantının basına kapalı bölümü başladı. Gazetecilerin dışarı çıkmasından sonra yeni TÜSİAD üyelerinden birisi söz alarak mevcut başkanlık yapısını eleştirdi.

RAHMİ KOÇ DA VARDI

TÜSİAD üyesi, Rahmi Koç, Cem Boyner, Ümit Boyner, Yavuz Canevi gibi isimlerin önünde başkanlığa bir profesyonelin getirilmesinin derneğin etkinliğini azalttığını söyledi. Üye, "TÜSİAD'ın başkanlığına büyük ailelerden bir üyenin gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Profesyonel başkanlarla bu iş yürümüyor" dedi. Bu çıkışla ilgili olarak salonda bulunan TÜSİAD'ın kurucu isimlerinden herhangi bir yorum gelmedi.
İşadamlarının

YİK'E İLGİSİ AZ OLDU
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran- Symes, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak'a bir kez daha sahip çıkarken patronların toplantıya ilgisinin azalması da dikkatlerden kaçmadı. Rahmi Koç, Mustafa Koç, Cem Boyner gibi isimlerin yer aldığı YİK'e üyeler pek fazla ilgi göstermedi. Basına kapalı bölümde gazetecilerin dışarı çıkmasıyla salonun boş kaldığı yorumları yapıldı. Toplantıda Endüstri 4.0 konulu bir de panel oldu.

PATRONLAR MALİ DİSİPLİNİ ÖVDÜ
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran- Symes, toplantının açılışında üyelerin beklediği tarzda sert bir konuşma yerine yumuşak tonda açıklama yaptı. Mali disiplinin bugüne kadar hep başarıyla yürütüldüğünü belirten Başaran- Symes, "Bu, büyümenin ve ekonomik istikrarın temelini oluşturdu, bunu takdirle karşılıyoruz. 1 Kasım'daki seçimden her ne sonuç çıkarsa çıksın, kurulacak tek parti veya koalisyon hükümetinin önceliği, piyasalara güven vermek ve hukukun üstünlüğünü geçerli kılmak" diye konuştu. Terörü şiddetle kınadıklarını belirten Başaran-Symes, PKK terör örgütünün saldırılarına bir an önce son vermesini, sivil siyaseti zayıflatan son yıllardaki kazanımları tehlikeye atan terör dalgasının sona erdirilmesini istediklerini dile getirdi.

YILMAZ TÜSİAD'A JET HIZIYLA YANIT VERDİ
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TÜSİAD YİK toplantısındaki 'tedirginiz' mesajlarına jet yanıt verdi. Bir TV kanalında konuşan Yılmaz, Paralel Yapı'yla mücadele konusuna değindi. Yılmaz, iş dünyasının tedirgin olduğu iddialarına da, "Bu mücadelede iş dünyası bize destek vermeli" dedi. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran- Symes'in son dönemdeki gelişmelerden iş dünyasının rahatsız olduğu yönündeki açıklamalarına değinen Yılmaz, "Yargı içinde bir paralel yapı varsa ve bu yapı iş dünyasını da siyaseti de tehdit ediyorsa bununla mücadele etmek hukuk devletinin görevidir" diye konuştu. Yılmaz, şunları söyledi: "Son 13 yılda Türkiye ekonomisini büyütürken demokrasisini geliştirdi. Diğer taraftan bazı mücadeleleri yapmak zorundayız. Yargı içinde paralel yapı varsa ve bu iş dünyasını da tehdit ediyorsa bununla mücadele etmek hukuk devletinin görevidir. Bu topyekün bir mücadele ve iş dünyasının da buna destek vermesi lazım."

BİZE ULAŞIN