Esnaf pazarlamacı oldu

Laleli, Yeşildirek ve Merterli toptancı esnafı, yurtdışından alıcı beklemek yerine harekete geçti. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde çanta ellerinde tek tek müşterileri ziyaret eden esnaf, ülkeye yüklü siparişle dönüyor

Esnaf pazarlamacı oldu
Pazar 20.09.2015
Güncelleme: Pazar 20.09.2015
ABONE OL
Toptan ticaretin merkezleri Laleli, Osmanbey, Merter ve Yeşildirek esnafı, iç pazardaki daralma ve Rusya ile Ukrayna'daki ekonomik sıkıntı nedeniyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da çanta ellerinde ülke ülke dolaşmaya başladı. Sıcak satış ve pazarlama yapan esnaf, özellikle Irak, İran, Suriye, Fas, Ürdün, Mısır gibi ülkelerde önemli cirolar elde ediyor. Yeşildirekli esnaflar, bayram öncesi olmasına rağmen, iç pazarın durgun gittiğini, ihracat potansiyelinin ise bu dönemde yüksek olduğunu söyledi. Arap ülkelerine dolarla mal sattıklarını belirten toptancı esnaf, kurdaki artışın da kendilerini olumlu etkilediğini kaydetti.

FUARLARA DAVET EDİYORLAR

Ağırlıklı olarak Rusya ve Ukrayna'ya çalışan Laleli ve Merter piyasası da Arap ülkelerine odaklandı. Satış ekiplerini bu bölgeye gönderen firma sahipleri, uygun fiyat, tasarım ve iyi kaliteyle Afrika ve Ortadoğu'da Çin mallarına da meydan okuyor. Yeşildirek'te faaliyet gösteren Anıl İç Giyim'in sahibi Bahri Özdinç, satışı artırmak için ülke ülke gezdiklerini söyledi. Bir hafta önce İran, Irak ve Mısır'a gittiklerini kaydeden Özdinç, "Müşteriyi buraya beklemek yerine biz onlara gidiyoruz. Fas, Tunus, Cezyir, Libya, Mısır, İsrail, Lübnan, Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Pakistan, Afganistan gibi pazarlarda Türk ürünlerine büyük ilgi var" dedi. Özdinç, bu ülkelerdeki alıcıları şubat ayında İstanbul'da düzenlenecek iç giyim fuarına da davet ettiklerini söyledi. İç pazarda vadelerin bir yıla kadar uzadığını ifade eden Özdinç, Arap ülkelerine açık hesap değil, peşin satış yaptıklarını belirtti.

İHRACATTA REKABET ARTIYOR
Toptan piyasada iç pazarın daralması ihracatta Türk şirketleri arasındaki rekabeti de artırdı. Osmanbey, Laleli ve Merter piyasasının odak pazarlarından olan Rusya ve Ukrayna'nın daralması, buradaki tekstilcileri Arap ülkelerine yönlendirdi. Bu kez de üreticiler arasında fiyat rekabeti başladı. Arap ülkelerine uzun zamandan beri üretim yapan Yeşildirekli esnaflara, Lalelili üreticiler rakip oldu. Arap ülkelerine peşin ödeme sistemiyle çalışan Yeşildirekliler'e karşı Laleli ve Merterli birçok üreticinin açık hesap modeline geçtiği, hatta fiyatları da düşürdüğü öne sürüldü.

ÜRETİM YAPAN DAHA KAZANÇLI
İç pazardaki üretime piyasadaki durgunluk nedeniyle ara veren üreticilerin aksine, bu dönemde daha fazla üretenin daha kârlı olduğu belirtiliyor. Toptan piyasada ürün arzının düşük olduğunu belirten Ayhan Tekstil'in sahibi Cem Karabulut, "Bayram nedeniyle iç pazarda 2 haftadır elimizde ürün kalmadı. Satışlar çok iyi gidiyor. Çünkü biz aynı zamanda üretim de yapıyoruz. Piyasada yeterli mal yok. Bu dönemde birçok üretici temkinli davranıyor, işyerini tam kapasite çalıştırmıyor" diye konuştu. Karabulut önümüzdeki günlerde Kuzey Afrika'ya sıcak satış yapmaya da gideceklerini söyledi. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Başkanı İlker Karataş da, Arap ülkelerine ziyaretler yaptıklarını vurguladı. Karataş, "Ocak ayında İstanbul'da yapacağımız fuara bu ülkelerden önemli sayıda alıcı bekliyoruz, onları İstanbul'a davet ediyoruz" dedi.