Sakatlık maliyetini azaltan teknoloji

Dünya futbolunda aylık 500 milyon euroyu bulan sakatlık maliyetine SAP çözüm buldu. Sporcuyu antrenmanda bile izleyen yazılımla, sakatlık korkusu engelleniyor

Sakatlık maliyetini azaltan teknoloji
Sporcunun kabusu, kulüplerin hem maddi hem manevi sorunu olan sakatlığa teknolojiyle çare bulunuyor. Dünyaca ünlü yazılım firması SAP, sakatlık korkusunu özel yazılımla engelliyor. SAP Injury Risk Monitor çözümünü anlatan şirketin Türkiye Pazarlama Direktörü Erdem Aksakal, "Takımınıza, antrenörüne kızacaksanız bile bilginiz olmalı. Teknik direktörlerin maç devam ederken anlık aldıkları veriler taraftarlarla da paylaşılabilir" diyor.

Yazılım sektörü spora nasıl bir katkı sağlıyor?
Futbol artık çok ciddi bir endüstri ve biz bu endüstride yazılımın, doğru analizleri yapmanın spora çok ciddi faydalar getirdiğini tespit ettik. Görüyoruz ki, başarılı futbol kulüplerinin arkasında başarılı bir şirket mekanizması var.

2014 Dünya Kupası'nı kazanan Almanya'nın başarısında sizin yazılımınızın ne kadar etkisi oldu?
2010'da Güney Afrika'daki Dünya Kupası'nda istediğini alamayan Almanya dedi ki "Biz akıllı bir yazılımla kendi performansımızı daha iyi yönetebiliriz. Löw ve ekibi SAP ile bir anlaşma yaptı. SAP'nin gerçek zamanlı veri analizi platformu üzerinde Almanya'ya özel bir mekanizma kurdu. Almanya'nın saha içindeki verilerini anlık olarak teknik heyete aktardık. Mesela 2010 yılında her bir topla buluştuğunda Almanya Milli Takımı 3.4 saniye topu ayağında tutuyordu. 2014 Dünya Kupası'nı kazanan Almanya'da bu ortalama 1.1 saniyeye indi. Turnuvanın açık ara en az top tutan takımıydı. Bunu yazılım sayesinde ölçümledi ve geliştirdi. Bu datalar bugüne kadar maçtan sonra verilirdi. Biz teknik direktörün oyuna anında müdahale etmesini, hangi oyuncunun hangi hızla koştuğunu, taktığı akıllı gözlüğünden maç esnasında görmesini sağlıyoruz. Bu sayede oyuncu ve taktik değişikliklerini anında yapabiliyor. Şimdi bunu oyuncunun sakatlanma istatistikleri, iyileşme verilerinin olduğu daha büyük bir pakete dönüştürdük. 'Oyuncunun kasındaki yorulmaları, kemik yapısındaki bilgileri analiz ederek oyuncunun hangi şartlarda sakatlanıp sakatlanmayacağını ölçersek takıma başka bir katkı sunmuş oluruz' dedik. Bu, takımları maliyetten de kurtaracak.

Taraftar bu verileri alabilir mi?
Taraftarların oyuncuları haksız yere suçlamalarının önüne geçmiş olacağız. Taraftarın mutluluğunu biz değiştiremeyebiliriz ama onlara doğru bilgi vererek doğru sorular ve yanıtlar almasını sağlarız.

BAYERN MÜNİH İLE ÇALIŞIYORUZ

Hangi takımlarla çalışıyorsunuz?
Almanya Milli Takımı'nın yanısıra Bayern Münih var. Manchester City , New York City, Melbourne ve Yokohama City'yi kapsayan City futbol grubunun SAP ile bir anlaşması oldu. Şu an için görüşülen başka milli takımlar da var. Fenerbahçe bu uygulamayı kullanmasa da kurumsal yönetimini SAP çözümleri ile yapıyor.

BİZE ULAŞIN