Bankacılığın bünyesi güçlü

TBB Başkanı Aydın, bankacılık sektörünün 2015'te de her şeye rağmen ekonomik büyümeyi finanse etmeyi sürdürdüğünü belirtti. Aydın, "Sektörün mali bünyesi güçlü, aktif kalitesi yüksek" dedi

Bankacılığın bünyesi güçlü
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün 2015'te de başarılı performansını sürdürdüğünü ve ekonomik büyümeyi finanse ettiğini belirtti. Bu performansın korunması için, sektörün özkaynak üretme kapasitesi üzerindeki yüklerin azaltılmasının faydalı olacağına dikkat çeken Aydın, "Güçlü özkaynaklar kredilerin sürdürülmesinin en önemli teminatıdır" dedi. Türkiye'deki bankaları "Mali bünyesi güçlü, aktif kalitesi yüksek, risk yönetimi dikkatli ve denetimi başarılı" diye nitelendiren TBB Başkanı, 2015'in ocak-temmuz döneminde ekonominin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli dış kaynağın tamamının bankacılık sektörünce sağlandığı bilgisini verdi.

RİSKTE İHTİYAT GEREKİYOR

Sektörle ilgili bir takım risklerin oluştuğuna da dikkat çeken Aydın, şöyle konuştu: "Risklerin daha yüksek özkaynak kârlılığının ise daha düşük seyretmesi nedeniyle özkaynak büyümesinin yavaşlamasından dolayı yeni kredi sağlama kapasitesi sınırlanmaktadır. Sektör jeopolitik rikler ve getirilen ek yükler nedeniyle aşağı yönlü baskılanmaktadır."

AKTİFLER 7 AYDA 2.3 TRİLYON OLDU

Bu yılın temmuz ayı itibarıyla bankacılık sektörünün toplam aktiflerinin yıllık yüzde 23 artışla 2.3 trilyon TL seviyesine ulaştığını ve yılın ilk yarısında aktiflerin GSYH'ya oranının yüzde 121 olduğunu dile getiren Aydın, "Bu dönemde sektör 1.4 trilyon TL'lik kredi kullandırımı gerçekleştirirken, 1.2 trilyon TL mevduat topladı" dedi. Sektörün temmuz ayı itibarıyla yıllık bazda 25.4 milyar TL kâr elde ettiğini söyleyen Aydın, özkaynakların da 244.5 milyar liraya ulaştığını ifade etti.

TAKİPTEKİ KREDİ ORANI YÜZDE 2.9
Küresel düzeyde artan risklere ve TL'nin değer kaybına rağmen, sektörün aktif kalitesinin makul düzeyde seyretmeye devam ettiğini vurgulayan Aydın, "Takipteki kredilerin toplam kredi stokuna oranı yüzde 2.9 gibi makul bir seviyede. Takipteki kredilerin yüzde 74'üne karşılık ayrılmış durumda, dolayısıyla karşılık ayrılmamış takipteki kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 0.8 düzeyinde kalıyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN