Turizmciden 'Biz de varız' lobisi

Turizmciler EKK'da temsil edilmek için lobi faaliyetlerine başladı. TUROB Başkanı Timur Bayındır, "İlgili bakanlıklarla görüşmelere başladık. Bu yolla sorunlarımız çözülecek" dedi

Turizmciden 'Biz de varız' lobisi
Ulaştırmadan yiyecek-içeceğe tur operatörlüğünden otelciliğe kadar 54 farklı sektörü içinde barındıran turizm, tüm bileşenleri bir araya toplayabilmek için atağa kalktı. Uzun süredir sektörde bir bütünlük olmadığını ve plansız hareket edildiğini belirten temsilciler, bu sorunun ancak Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) dahil olmakla çözüleceğini belirterek lobi çalışmalarına başladı. Ekonomi ve Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcısı'nın başkanlığını yaptığı EKK'da Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Çalışma ile Sosyal Güvenlik, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, Kalkınma ve Maliye Bakanları yer alıyor.

54 YAN SEKTÖRÜ KAPSIYOR
Turistik Otelciler, Yatırımcılar ve İşletmeciler Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, turizm sektörünün yeni kurulacak hükümette bu kurula dahil edilebilmesi için ilgili bakanlıklarla görüşmelere başladıklarını söyledi. Bayındır, "24 milyar dolarlık ihracat 22 milyar dolarlık ithalat yapan ve cari açığa sadece 2 milyar dolar kazandıran otomotiv sektörü bu kurula dahil edildi. 40 milyar dolarlık geliriyle cari açığın ilacı olan turizm sektörünün acilen bu kurula alınması gerekiyor" dedi. Sektörde günübirlik planlamalar yapıldığını, uzun vadeli düşünülemediğini belirten Bayındır, bunun nedeninin ise sektörün kapsamlı olarak bilinmemesinden kaynaklandığını aktardı. "Sektörün sorunları ve kapsamını masaya yatırmadan çözüm üretemeyiz" diyen Bayındır, 54 yan sektörü kapsayan turizmin sorunlarının tek başına Turizm Bakanlığı ile çözülemeyeceğini vurguladı.

YATIRIMCI KAÇIYOR

Turizm Bakanlığı'nın yetkilerinin sınırlı olduğunu vurgulayan Bayındır, şunları anlattı: "Otel yatırımı yapmak isteyen bir ybancı yatırımcı hem Çevre hem de Ekonomi Bakanlığı ile irtibata geçmek zorunda. Süreç yavaş ve ağır ilerleyebiliyor. Bu da yatırımcının hevesini kırıyor. Eğer EKK'ya dahil olursak tüm süreçler tek bir yerde toparlanacak."

KONSEPTLER FARKLI TANITILAN YER AYNI
Türkiye'nin tanıtımı konusunda da plansız hareket edildiğini söyleyen Bayındır, "Bugün Ekonomi Bakanlı Türkiye'yi ayrı bir konseptle Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrı tanıtıyor. Bu hem konsept bütünlüğünün önüne geçiyor hem de tanıtım için büyük paralar harcanmasına neden oluyor" dedi.

BİZE ULAŞIN