100 bin kişiye erken emeklilik

Prim günü eksiği olan 100 bin kişiye emeklilik yolu açılıyor. 65 yaşın üzerinde olanlara ise daha büyük kolaylık planlanıyor. Bu kişilerin borçlanma için daha az ödeme yapması gündemde...

100 bin kişiye erken emeklilik
Hükümet, prim günü eksiği olan yaklaşık 100 bin kişiye emeklilik yolunun açılması için düğmeye bastı. Emeklilik için gün sayısı yetmeyenlere borçlanma imkanı sağlanması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Detaylar da belli olmaya başladı.

NASIL OLACAK?
Edinilen bilgiye göre; kadınlardan 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini, erkeklerden ise 60 yaşı ve 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olan herkese geçmişe dönük borçlanma imkanı sağlanacak. Bu 2 şartı tamamlamış olanlar, sigortalılık süresi içerisindeki prim ödemesi olmayan bazı süreleri borçlanacak ve böylece emekli olabilecek. 65 yaşın üzerindekilere ise daha büyük bir kolaylık sağlanması düşünülüyor. Bu kişiler için ayrı bir formül üzerinde duruluyor. 65 yaşın üzerinde olup prim günü yetmeyenlerin emekli olabilmesi için ceplerinden daha düşük bir miktarın çıkması hedefleniyor.

ADAYLAR BEKLEMEDE
Düzenleme, prim eksiği olanlar tarafından heyecanla bekleniyor. TAKVİM'i arayan emekliler, geçmişe dönük borçlanma imkanının bir an önce sağlanmasını beklediklerini belirterek, şöyle konuşuyor: "Yaşımız nedeniyle işverenler bizi işe almaya yanaşmıyor. Ayrıca pek çoğumuzun sağlık sorunları var. Geçmişe dönük borçlanma yaparak biz de emekli olabilelim."

GÖZLER BAŞBAKAN'DA
Başta emekliler olmak üzere toplumun geniş kesimlerine müjdeler içerecek paket üzerinde çalışmalar sürüyor. Çalışma tamamlanınca, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, partilerin bayram sonrasında seçim beyannamelerini açıklayacakları hatırlatılarak, başta emekliler olmak üzere hangi toplum kesimlerine yönelik ne tür düzenlemeler yapılacağının sorulması üzerine, Başbakan'ın yaptığı açıklamalar çerçevesinde bazı adımlar attıklarını söyledi. Bu kapsamda memurlara yılda bin 200 lira ilave emekli maaşı verilmesi doğrultusunda karar verildiğini ve uygulamaya konulduğunu dile getiren Şimşek, daha önce Bağ-Kur'lu maaşlarına yıllık iki maaşa denk gelen artışlar yapıldığını ifade etti. Ekonomiye dair çalışmaların devam ettiğini söyleyen Şimşek, "Bittiği zaman Başbakanımız açıklayacak" diye konuştu.

KAYNAK: TAKVİM

BİZE ULAŞIN