İslami eserlere ilgi büyük

8 Ekim'de dünyaca ünlü Christie's Sanatevi'nde 190 parça İslâmi eser satışa sunulacak. Bu eserlere ilginin her geçen gün arttığını söyleyen İslami Eserler Bölüm Başkanı Sara Plumbly, "Türkiye'de de önemli bir müşteri kitlemiz var. Özellikle Osmanlı eserleri büyük ilgi görüyor" dedi

İslami eserlere ilgi büyük
Dünyaca ünlü Chrstie's Müzayede ve Sanatevi'nde 8 Ekim'de yapılacak İslami eserler müzayedesi için geri sayım başladı. Son yıllarda İslami eserlere ilginin yükselen bir trendde olduğunu söyleyen Christie's İslami Eserler Bölüm Başkanı Sara Plumbly, Türkiye'de de önemli bir alıcı kitlesinin oluştuğunu söyledi. Müzayedeyle ilgili Türk koleksiyonerleri bilgilendirmek için üç günlüğüne Türkiye'ye gelen Plumbly ile satışa sunulacak eserleri konuştuk.

İslam eserlerinin Christie's için önemi nedir?
9 yıldır yılda iki kez İslami eserler müzayedesi yapıyoruz. Bizim için bu müzayede son derece önemli. Çünkü çok kıymetli eserleri satışa sunacağız. İslami eserlere ilgide önceki yıllara göre büyük artış var. Bu yıl için de beklentimiz yüksek.

Türkiye pazarı Christie's için ne anlam ifade ediyor?
Birebir koleksiyonerlerle konuşmak, eserleri tanıtmak ve bilgi vermek için geldik. Türkiye bizim için olgunlaşan önemli bir pazar. Daha çok çağdaş sanatla ilgilenen genç koleksiyonerler bile İslami eserlere ilgi gösteriyor. Ayrıca çok oturmuş bir koleksiyoner grubu var.

Bu müzayedede Osmanlı eserleri önemli bir yer tutuyor sanırım...
Satışa sunulacak 190 eserin yaklaşık 5'te 1'i Osmanlı'ya ait. Bu nedenle Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Kendi kültürlerinin eseri olduğu için Türkler bu eserlerle daha yakından ilgileniyor. Toplamda 3-4 milyon poundluk satış bekliyoruz.

Türkiye temaslarınız verimli geçti mi?
Çok verimli geçti. Bizden sürekli ve düzenli olarak alım yapan koleksiyonerlerle iletişime geçtik. Ayrıca potansiyel koleksiyonerlerle temas ediyoruz

Ortadoğu'da sıkıntı olması nedeniyle negatif bir durum bekliyor musunuz?
Şu ana kadar müzayedelerimize olan ilgide bir azalma hissetmedik. Müşterilerimiz arasında Ortadoğu orijinli olup Batı'da yaşayan koleksiyonerler de var. Böyle bir satışın olması da İslâm'ın köklü kültürün gösterilmesine iyi bir vesile oluyor. Ayrıca müzayedede önemli bir yer tutan çinilere tüm dünyadan koleksiyonerler büyük ilgi gösteriyor.

Sultan Abdülaziz'in el yazması Kuran'ı satılacak

18'inci Yüzyıl'ın ikinci yarısında Mahmut Celaleddin tarafından yazılan Sultan Abdülaziz'e ait el yazması Kuran-ı Kerim, 300 bin pounda satışa sunulacak. Sultan Abdülaziz'in kızı Nazime Sultan'ın ihtiyaçtan sattığı iddia edilen kuran, Suudi Arabistan Kralı tarafından Irak Başbakanı Al Gaylani'ye hediye edilmiş.

Rüstem Paşa Camisi'nden çok etkileniyorum
Annesi Mısırlı babası İngiliz olan Sara Plumbly, halen Christie's'te İslam ve Hint Sanatları Bölümü Direktörü olarak görev yapıyor. Durham Üniversitesi'nde Arap ve Pers Edebiyatı eğitimi aldıktan sonra Kahire'deki Amerikan Üniversitesi'nde bir yıl Arapça eğitimi alan Plumbly, işi gereği sık sık Türkiye'ye geliyor. Ziyaretleri sırasında Türkiye'deki camileri gezdiğini anlatan Plumbly, en fazla Rüstem Paşa Camisi'nden etkilenmiş: "Oradaki İznik çinileri hiçbir yerde yok. Çok huzurlu bir mekân."

BİZE ULAŞIN