E-Devlet - GSS Sorgulama nasıl yapılır?

E Devlet Genel Sağlık sigortası (GSS) sorgulama işlemi nasıl yapılır? Gelir testi sonucu kimler için gerekli? E-Devlet giriş nasıl yapılır? Ayrıntılar haberimizde...

E-Devlet - GSS Sorgulama nasıl yapılır?
GSS sorgulama işlemlerini e devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. E-Devlet GSS bölümünden gelir testi sonucunuzu öğrenebilir ve GSS sorgulama detaylarına ulaşabilirsiniz.

GSS sorgulama nasıl yapılır?

GSS borcunuzun olup olmadığını sorgulamak için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle www.türkiye.gov.tr internet adresine girmeniz gerekiyor. Daha sonra e devlet hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sunduğu hizmetler arasından 'Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama' başlığını seçmelisiniz. GSS borcunuz olup olmadığını bu şekilde kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kimler gelir testine girmeli?

- Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve çalışmayanlar.

- Lise ya da üniversite eğitimini tamamlamış, artık anne veya babası üzerinden sağlık yardımı almayan gençler.

E-Devlet şifresi nasıl alınır?

Eğer E-devlet şifreniz yoksa yapmanız gereken ilk iş üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Bu uygulama sizin yerinize başka birisinin şifre alıp adınıza E-devlet işlemlerini yapmaması için çok önemlidir. Bu yüzden sadece kimlik ibrazı ve şahsen başvuru yapılarak alınabilir.

E-Devlet nasıl kullanılır?

E-Devlet işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimiz site adresi E-Devlet'in resmi internet adresidir. Bütün E-Devlet işlemlerimizi bu siteden yapacağız. Web sayfasına girdiğimizde sağ üstte bulunan sisteme giriş butonuna tıklayacağız. Açılan sayfaya T.C. kimlik numaramız ile E-devlet şifremizi girerek sisteme girişimizi yapabiliriz. Eğer E-devlet şifreniz yoksa ilk başta şifre almanız gerekir.
BİZE ULAŞIN