Türk iş kadınları dünyaya açılacak

W20 Açılım Grubu Başkanı Gülden Türktan, Türkiye'den başarılı kadınların uluslararası kurumların başında olmasının an meselesi olduğunu söyledi

Türk iş kadınları dünyaya açılacak
Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı sırasında pek çok ilke imza atılırken, bunlardan en dikkat çekeni W20 (Kadın 20) oldu. W20'nin, kadın istihdamına doping etkisi yaratması bekleniyor. SABAH'a konuşan W20'nin Açılım Grubu Başkanı Gülden Türktan, "Kadın meselesinde bu sefer bir adım atabileceğiz umudu var. Bunu dile getirmekten de çekinmiyorlar. Dünyada şeffaflık dönemi başlıyor" dedi.

KAPSAM I G20'Yİ AŞTI

Dünya lansmanı 6 Eylül'de Ankara'da gerçekleştirilen olan W20'nin ilk kez kurulduğunu belirten Türktan, 16-17 Ekim'de gerçekleştirilecek zirve öncesi önemli değerlendirmelerde bulundu. W20'nin kapsamının 26 ülkeye ulaştığını belirten Türktan, Türkiye'nin böyle bir açılım grubunun kurulmasına önderlik etmesinin öneminin altını çizdi.

İTİRAZLAR BÜTÇE KAYNAKLIYDI

Her yeni açılım grubunun hükümetler için yeni bir harcama kalemi veya yeni bir bütçe meselesi haline geldiğini anlatan Türkttan, şu bilgileri verdi: "W20 grubunun daha önce açılmamış olmasının nedeni, kadına itiraz yerine, yeni bir bütçeye itiraz kaynaklıydı. Ama ülkemizin en yetkin kişileri bu konuyu dikkatle takip ve talep ettikleri için W20 kurulabildi." Türkiye'den başarılı kadınların uluslararası kurumların başında olmasının an meselesi olduğunu söyleyen Türktan, G20'nin 2025'e kadar erkek ve kadın çalışanlar arasında katılım oranı farkının yüzde 25'in altına indirilmesi hedefi doğrultusunda çalıştıklarını hatırlattı.

BİZE ULAŞIN