'Tüm araçlarımızın güvenliği tam'

'Tüm araçlarımızın güvenliği tam'
ABD'deki emisyon testlerinde usulsüzlük skandalı ile mücadele eden Volkswagen'in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv'in Borsa İstanbul'daki hisseleri düştü. Şirketin hisseleri günü yüzde 13.54'lük kayıpla kapattı. Doğuş Oto'nun bayram öncesi 2 milyar 519 milyon lira olan piyasa değeri, 341 milyon lira azalarak 2 milyar 178 milyon liraya geriledi.

DOĞUŞ: TEMAS KURDUK

Doğuş Otomotiv konu ile ilgili olarak Volkswagen AG ile temas halinde olduğunu bildirdi. Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Volkswagen'in bazı dizel marka araçlarında yaşanan emisyon sorununun ardından gelişmeleri yakından takip ettiklerini, tüm dünyada ve Türkiye'de etkilenen araçların detaylarının Volkswagen AG'nin çalışması sonucunda belirleneceğini söyledi. Volkswagen Grubu ile sürekli temas halinde oldukları belirtilen açıklamada, "Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğimiz Volkswagen Grubu, konuyla ilgili şu anda hızlı, şeffaf ve kararlı çok kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmektedir. Tüm dünyada ve Türkiye'de etkilenen araçların detayı, Volkswagen AG'nin yürütmekte olduğu araştırma sonucunda belirlenecektir" denildi. Açıklamada ayrıca, "Bununla birlikte, VW AG'den yapılan açıklama uyarınca; söz konusu durumdan etkilenen araçlar da dahil olmak üzere tüm araçlarımızın sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu da belirtiriz" ifadesi yer aldı.

AR-GE BAŞKANLARI ALINDI
ABD'deki emisyon testlerinde usulsüzlük skandalıyla mücadele eden Volkswagen , Audi ve Porsche markalarının araştırma ve geliştirme bölümlerinin başkanlarının görevlerini askıya aldı. Skandal nedeniyle istifaya zorlanan İcra Kurulu Başkanı (CEO) Dr. Martin Winterkorn'un yerine Porsche CEO'su Matthias Mueller getirilmişti.

AUDI: 2.1 MİLYON ARAÇ ETKİLENDİ
Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) araçlarında emisyon testlerinde hile yapıldığının ortaya çıkmasından sonra aynı gruba bağlı Audi markasında da 2.1 milyon dizel motorlu aracının etkilendiği bildirildi. Audi şirketinin sözcüsü, etkilenen 1,6 ve 2,0 litre turbo dizel motorların A1, A3, A4 ve A6 ile TT ve Q3 ve Q5 model araçlarda kullanıldığını ifade etti.

7 EKİM'E KADAR SÜRE VERİLDİ
Almanya'da Federal Motorlu Ulaşım Otoritesi, Volkswagen'den teknolojik bir çözüm sunması için 7 Ekim'e kadar süre verdi. Avrupa Merkez Bankası, Volkswagen AG'nin finans kolu tarafından ihraç edilen tahvillerin alımını durdurdu. VW skandalı paladyum fiyatlarının dört yılın en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirmesine neden oldu.

BİZE ULAŞIN