Türk savunma sanayiisi dünyaya meydan okuyor

Türk savunma sanayiisi High Tech Port by MÜSİAD'la Katar'a çıkarma yapacak. Proje Koordinatörü Kurt, "Dünyaya meydan okuyoruz. Bu durum küresel güç odaklarını rahatsız ediyor" dedi

Türk savunma sanayiisi dünyaya meydan okuyor

Önümüzdeki hafta Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilecek High Tech Port by MÜSİAD için geri sayım başladı. SABAH'a açıklamalarda bulunan High Tech Port Genel Koordinatörü Hakan Kurt, "Türk savunma sanayii sektörü artık küresel bir marka. Bu etkinlik hem Türkiye'nin gücünü hem de meydan okumasını göstermektedir" dedi.

High Tech Port by MÜSİAD'ın ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılım ve himayesinde Kasım 2014'teki 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 18. Uluslararası İş Forumu ile eş zamanlı olarak İstanbul'da yapıldığını hatırlatan Kurt, şunları söyledi: "Savunma Sanayi Müsteşarlığı'yla ortak gerçekleştirdiğimiz proje, Türkiye'nin son 10 yılda aldığı mesafenin en önemli göstergesi ve vitrini oldu. 'Dünyayı yöneten güç para değil, teknolojinin hâkimiyetidir' vizyonuyla yola çıkan High-Tech Port'la teknolojik ürünlerimizi görücüye çıkarırken, ileri teknoloji üreten firmalarımız ve hedef pazarlarımızı bir araya getirmeyi amaçlıyoruz."

MEYDAN OKUYORUZ

Türk savunma sanayiisinin gelişimine de değinen Hakan Kurt, "Türkiye bugün ihtiyaçlarının yarısından fazlasını karşılayabilen, bununla da yetinmeyip dünya kapılarına ihracat için dayanan bir yapıya bürünmüştür" diye konuştu. Hakan Kurt, bu süreçte elde edilen kazanımların Türkiye'nin meydan okuma kabiliyetini artırdığını ve bu meydan okumanın artık küresel güç odaklarını rahatsız eder konuma geldiğini anlattı.

HEDEF 10 YILDA 5 MİLYAR $

6-8 Ekim'de Doha'da gerçekleşecek fuarın Katar ve Türk savunma sanayiisindeki oyuncuları buluşturacağını belirten Hakan Kurt, fuarın diğer ülkelere kapatılmasını yeni bir model olarak tanımladı. Kurt, şunları anlattı: "Bu sayede Katarlılılarla Türk kurum ve firmaları monopol bir ortamda iş geliştirebilecek. Hedefimiz Katar'da Türk savunma sanayiisinin 10 yılda 5 milyar dolarlık iş hacmine ulaşmasını sağlamak. Bu fuardan somut beklentimiz ise THY Teknik ile Katar Airways arasında yeni döneme ilişkin ortak iş geliştirmek. TR Jet uçağı için özel jet ve askeri kullanım amaçlı sipariş almak. Ayrıca Türk firmalarla verimli Katar fonlarının yatırımlar konusunda işbirliği yapmasını hedefliyoruz."

BİZE ULAŞIN