Türkiye tatlı vatan

1960'lı yıllarda 'Almanya acı vatan' diyerek giden Türkler'in torunları artık dönüyor. Bugüne kadar geçinemeyenler kesin dönüş yaparken, 2006-2012 arasında eğitimli 256 bin Türk de ülkeye geldi

Türkiye tatlı vatan
Yıllar önce 'Almanya acı vatan' diyerek gurbete giden Türkler'in torunları artık geri dönmeye başladı. Alman ekonomisinde 2000'li yıllardan itibaren başlayan ekonomik sıkıntılar, ırkçı saldırılar ve Alman hükümetinin Türkler'i göçe zorlayan politikaları, tersine göç başlattı. Alman hükümeti, fakirlik sınırı altında yaşayan Türkler'in dönmesi için önlemler alırken, bu ters tepti ve eğitimli Türkler dönmeye başladı. 1961-2005 yılları arasında 3.2 milyon Türk geri döndü. 2006-2012 arasında 256 bin kişi Türkiye'ye kesin dönüşle yerleşti. 2005'e kadar olan dönemde emekli olan, gitmeye zorlanan Türkler ağırlıklı olarak gelirken, 2006'dan sonra ise eğitimli, sermayesi olan yatırımcı genç nüfus Almanya'yı terk etmeye başladı. Araştırmada, kesin dönüş yapanların "Türkiye tatlı vatan, hem kendi kültürümüz hem de ekonomisi iyi. O nedenle dönüyoruz" dediği belirtildi.

YATIRIMLAR ARTTI

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı'nın (TAVAK) yaptığı araştırmaya göre, dönenlerin büyük kısmı eğitimli. TAVAK Başkanı Faruk Şen, araştırmaların dönenlerin büyük kısmının bu kararından memnun olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Şen, "Geri dönüş eğilimlerinin artması ve 256 bin Türk'ün son yıllarda geri dönmesiyle Türkiye'ye yönelik yatırımlar da arttı" dedi.

KONUT ALIMI HIZLANDI

Türkiye'de konut yatırımlarının artışında Avrupalı Türkler'in dönmesinin de etken olduğunu söyleyen Şen, "Avrupalı Türkler 2010 yılında İstanbul, Bodrum, Antalya, İzmir gibi kentlerde 38 bin konut aldılar. 2013'te ise 37 bin Avrupalı Türk, Türkiye'de konut aldı. 2014 yılında konut alımlarında konut alımlarında artış olmuş ve sayı 41 bin sınırını geçti" dedi. Bu rakamın bu yıl ise 40 binlerde kalacağının tahmin edildiğini söyleyen Şen, "Sayının daha fazla artmamasının en büyük nedeni Almanya'daki Türkler'in yapı tasarrufu dediğimiz tasarruf hesaplarını Türkiye'de konut alımında kullanamamalarından kaynaklanıyor" diye konuştu.

YÜZDE 41'İ ÜNİVERSİTE MEZUNU
TAVAK, Türkiye'ye kesin dönüş yapan 970 kişiyle anket yaptı. Buna göre, deneklerin yüzde 41'i üniversite mezunu. Yüzde 13.5'i ise meslek lisesi mezunu. Bu durum geri dönenlerin eğitim seviyelerinin giderek yükseldiğini gösteriyor. TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, dönenlerin yüzde 48'inin İstanbul'a, yüzde 5'inin İzmir ve Bursa'ya, yüzde 4'ünün Ankara'ya ve geri kalan yüzde 34.5'inin de muhtelif şehirlere dağıldığını söyledi. Şen şöyle konuştu: "Dönenlerin yüzde 17.5 hizmet, yüzde 10.5'i sağlık sektöründe çalışıyor. Yüzde 8'lik kısmın ise yüksek eğitim seviyesi gerektiren bilişimde olması ilginç. Zira bu sektördeki Türkler Almanya'da çok üst düzey eğitim görüyor."

AVRUPA'DA EMEKLİ MAAŞI AZ
Faruk Şen, özellikle Avrupa Birliği içerisinde sayıları 160 bini bulan Türk girişimcilerin birçoğunun içinde yaşadıkları ülkelerde sosyal sigortaları olmadığı, serbest çalıştıkları için Avrupalı bireysel emeklilik şirketlerinin Türkler'e aidat ödemesi konusunda soğuk bakmasından ötürü Türkiye'deki bireysel emekliliğe büyük ilgi göstermeye başladığını söyledi. Şen, "Türkiye'deki bireysel emeklilik kuruluşları Avrupa'daki Türkler'e ilgi gösterip, onlara göre özel ve yeni konseptler hazırlamayı başaramadılar" dedi. Şen, Avrupa'daki emekli aylıklarının düşüklüğünün Türkiye'deki SGK üyeliğine olan ilgiyi artırdığını da belirten Şen, "Bu da, bireysel emekliliğe ilgiyi tetikledi. Tespitlerimize göre Avrupalı Türkler, Türkiye'de bireysel emeklilik paketi satın almak istiyorlar" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN