Volkswagen 11 milyon aracını geri çağırıyor!

Volkswagen, bugün yaptığı bir açıklamada egzoz gazı emisyon testlerinde hile yapan yazılım içeren 11 milyon aracı geri çağırarak onaracağını ve emisyon testlerinde usulsüzlük skandalının ardından şirketin imajını düzeltmeye çalışacağını duyurdu.

Volkswagen 11 milyon aracını geri çağırıyor!
  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 29.09.2015 16:56 ABONE OL

Alman otomobil üreticisinin yeni CEO'su Matthias Müller firmanın önümüzdeki "birkaç gün" içerisinde yasadışı yazılımın bulunduğu dizel araçları geri çağıracağını söylerken, bazı analistler bunun maliyetinin şirketin skandal için ayırdığı 6.5 milyar dolardan fazla olabileceğini tahmin ediyorlar.

GERİ ÇAĞIRMALAR NASIL OLACAK?

Volkswagen'deki geri çağırmalarda, araçların periodik bakımları sırasında, mevcut soruna ilişkin problemi giderilecek ve araçlar herhangi bir ücret almadan bakımdan geçirilip sürücüye teslim edecek. Yazılımdan kaynaklanan bu emisyon sorunun tam olarak nasıl çözüleceği netlik kazanmadı.

DÜNYANIN KONUŞTUĞU EMİSYON SKANDALINDA TÜRKİYE NE DURUMDA?

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen, ABD'de dizel araçların emisyon testlerinin sonuçlarını çarpıttığını kabul etmişti. Almanya Ulaştırma Bakanı aynı manipülasyonun Volkswagen'in satışlarının yüzde 40'ını gerçekleştirdiği Avrupa'da da var olduğunu söyledi. Reuters

BUGÜN NELER OLDU