Manisa'dan organik hamle

Manisa Valiliği organik tarım atağı başlattı. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş "Kentte 137 bin dekarlık alanda organik tarım yapıyoruz" diye konuştu

Manisa'dan organik hamle
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş kentte başlatılan organik tarım hamlesini SABAH'a anlattı. Vali Bektaş tarımın ekonomideki payının yüzde 60 civarında olduğunu söyledi. Manisa'da organik tarımın gelişmesi için çalıştıklarını ve bunun için bir ekip kurduklarını dile getiren Bektaş, "Manisa'da 137 bin dekarlık alanda organik tarım yapılıyor. Peşine düştüğümüz hayal çok büyük. Bundan dolayı da gerçekleşmesi de çok emek istiyor" dedi. Vali Bektaş, "Manisa'da 6 milyon dekarlık arazide tarım yapıyoruz. Tarım yapılan alanların tamamını organiğe geçirmeyi hedefliyoruz. Organik tarım arazilerini hızla çoğaltıyoruz. Üreticileri bu konuda ikna etmeye çalışıyoruz. Organik tarıma gönül vermiş çiftçilerimiz, sanayicilerimiz, köylerimiz var. Onların desteği bizim için çok önemli" diye konuştu. Türkiye'nin, dünyanın en ileri organik tarım mevzuatına sahip ülkelerinden biri olduğunu belirten Vali Bektaş "Organik tarım çalışmaları kapsamında kentimizde üreticilerle, sanayicilerle, akademisyenlerle görüşmeler yapıyoruz. Bu konuda fuarları ziyaret ediyoruz. Herkes organik tarımın önemine inanıyor" dedi.

'GÜVEN AŞILAYACAĞIZ'
Organik ürünlerin hak ettiği değeri görmediğini, üreticinin de bu yüzden yurtdışı pazarına yöneldiğini belirten Bektaş şöyle konuştu: "Organik tarımda ülkemizde düzenli bir iç pazar oluşamamış. Üretici üretmiş olduğu ürünü satarken pazara güven duymak istiyor. Aynı şekilde tüccar da üreticinin ürettiği ürünü alırken kalıntı konusunda güven duymak istiyor. Demek ki ortada bir güven eksikliği var. Biz de bu konuda ilimizde bir ekip oluşturduk ve çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye'de daha önce bazı illerin deneyip de başaramadığını biz başaracağız. Türkiye'nin en önemli Organik Tarım Ürünleri Fuarı'nı Manisa'da yapacağız. Üreticisi, sanayicisi, tanıtıcısı, sertifika kuruluşu ve bu sektörler arasındaki güveni oluşturmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz."

KALIPÇILIK ÜSSÜ OLMALIYIZ
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş sanayideki gelişmeleri de anlattı. Manisa sanayisi denilince akla kalıpçılığın gelmesi gerektiğini söyleyen Vali Bektaş, "Kalıp konusunda Portekiz ve Güney Kore ülkeleri ön plana çıkıyor. Oradaki gelişmeleri gözlemliyoruz. Hedefimiz, kalıpçılık merkezi haline dönüşmek. Muradiye OSB'de kalıpçılarımız yoğunlaşıyor. Manisa'yı kalıpçılık merkezi, kalıpçılık üssü haline getirmenin yollarını arıyoruz" görüşünü dile getirdi.

BİZE ULAŞIN