Müslüman turistin gözdesi İstanbul

2015'te alışveriş ve yemeğe 62 milyar dolar harcayan Müslüman turistlerin seyahat için en çok tercih ettiği şehirler endeksine İstanbul ve Antalya ilk sıralardan girdi

Müslüman turistin gözdesi İstanbul
Mescidi bulunan oteller, İslami usullere göre kesilen etlerin kullanıldığı restoranlar, dua odaları Müslüman turistler için vazgeçilmez. Dolayısıyla bu kriterlere önem verip uygulayan ülkeler de Müslüman turistin en çok ziyaret ettiği turistik lokasyonlar arasına girmeyi başarıyor. Singapur merkezli Müslüman seyahat araştırma merkezi Crescentrating ile Mastercard'ın hazırladığı rapora göre, Müslümanların alışveriş turizmi için seçtiği İslami ülkeler arasında İstanbul ve Antalya ilk beşe girdi.

EN ÇOK ALIŞVERİŞE HARCADILAR
Müslüman Alışveriş Turizmi Endeksi (MTSI 2015) raporuna göre, Müslüman turistler sadece alışveriş ve yemek için dünyada 62 milyar dolar harcama yaptı. Bu harcamanın 36 milyar dolarını alışveriş, 26 milyar dolarını ise yemek harcamaları oluşturuyor. CrescentRating & Halal Trip CEO'su Fazal Bahardeen, "Endeks, Müslümanların ihtiyacına cevap veren İstanbul ve Antalya gibi şehirlerin ne kadar önem kazandığını ortaya koydu. Bu rapor aynı zamanda Müslümanların seyahatlerinde en çok hangi alanlara para harcadığını da göstermesi açısından önemli bir kaynak sağladı" dedi.

HASSAS KRİTERLERE GÖRE SEÇİLDİ
40 uluslararası şehrin puanlandığı endeks, Müslüman dostu hizmet ve etkinlikler, seyahat kolaylığı, alışveriş destinasyonu gibi kriterler göz önünde bulundurularak hazırlandı. Dubai 79.5 puanla ilk sıraya yerleşirken Kuala Lumpur 73.3 puanla ikinci sırada yer aldı. İslam İşbirliği Teşkilatı'na (OIC) üye şehirler sıralamasında İstanbul 64.2 puanla üçüncü, Antalya ise 61.2 puanla dördüncü turizm lokasyonu olarak sıralamada yer aldı.

PAZAR 200 MİLYAR $'A ULAŞACAK
OIC 'ye üye olmayan ülkeler endeksinde ise ilk sırayı 71.6 puanla Singapur aldı. Onu 64.7 puanla Londra takip etti. 2014 yılına dair verilerin açıklandığı bir başka raporda ise Müslüman turizminin 108 milyon turist aracılığıyla 145 milyar dolarlık bir değere ulaştığı, bunun da toplam turizm pazarının yüzde 10'unu oluşturduğu açıklanmıştı. Bu rakamın 2020'de 150 milyon ziyaretçiye ve 200 milyar dolarlık bir değere ulaşması öngörülüyor.


BUGÜN NELER OLDU