Türkiye ile Katar'dan dev buluşma

Ekonomik ve siyasi ilişkilerimizin 10 yılda zirve yaptığı Katar'da 6-8 Ekim tarihlerinde High Tech Port by MÜSİAD fuarı yapılacak. 67 Türk firmasının katılacağı fuarda, 5 milyar $'lık iş hacmi hedefleniyor

Türkiye ile Katar'dan dev buluşma
Türkiye ile Katar arasında 13 yıldır yaşanan ekonomik ve siyasi işbirliği, High Tech Port by MÜSİAD fuarıyla taçlanacak. Türk ve Katar savunma sanayisinin büyük oyuncularının bir araya geleceği fuar, 6-8 Ekim tarihlerinde Katar Ulusal Fuar Merkezi'nde düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin himayelerinde gerçekleşecek fuara 67 Türk firması katılacak.

TARİHİ ORTAK OLACAĞIZ

Fuarın tanıtımıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, "Fuar, iki ülke arasındaki geleceğe güçlü işbirlikleriyle bakacağımız yeni bir başlangıç olacaktır. Katar ile Türkiye, ileri ve stratejik sektörlerde yapacakları işbirlikleriyle, küresel birer güç, tarihi birer ortak olacaklar. Fuarın 5 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturması hedefleniyor" dedi.

10 YILDA 50 KAT ARTIŞ

High Tech Port Genel Koordinatörü Hakan Kurt ise savunma sanayisinde geçen yıl kilogram başı 25-30 dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, şunları anlattı: "Atak helikopterinin kilogram başı ihracatı 10 bin dolar, TRJet'inki 2 bin 300 dolar, milli uydununki ise 100 bin dolar. Bu rakamlar, Türkiye ekonomisinin yakın gelecekteki sıçramasının temel taşları olacak." Katar Dışişleri Bakanlığı Daimi Komite Başkanı Abdullah Fakhroo, iki ülke arasındaki ticaret hacminin son 10 yılda 50 kat arttığını söyledi. Fakhroo, "Ticaret hacminin 10 yılda 200 kat artmasını istiyorum" dedi. IBF Başkanı Erol Yarar da, "Dünyaya İslam ülkelerinin birlikte neler yapabileceğini göstereceğiz" diye konuştu. Katar İşadamları Derneği Genel Müdür Yardımcısı Sarah Abdallah, Katar pazarının genç, diri ve yatırıma çok müsait olduğunu dile getirerek, "Sizleri petrol ve gaz dışındaki alanlarda yatırıma davet ediyoruz. Özellikle teknoloji ve bilişim alanlarında" diye konuştu.

BMC ÇOK İYİ BİR ROL MODEL

Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstriyel Komite Başkan Yardımcısı Mohammed K. Al-Kuwari ise "Türkiye ve Katar'ın stratejik ortaklığı için BMC çok iyi bir rol model" dedi. Fuar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Katar İş Adamları Derneği ortaklığıyla düzenlenecek. Gelecek yılki fuarın da Suudi Arabistan'da yapılması kararlaştırıldı. Milli teknolojilere sahip çıkarak dünyayla buluşturacak önemli bir vizyon olma yolunda ilerleyen fuara Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılması bekleniyor.

67 TÜRK FİRMASI KATILACAK
Türkiye ve Katar savunma sanayisinin büyük oyuncularını buluşturacak organizasyon, iki ülkenin ortak düzenlediği ilk fuar olma özelliğini taşıyor. Fuara Türkiye'den BMC, Aselsan, Havelsan, TAI, Roketsan ve THY Teknik, Kale Grubu başta olmak üzere 67 firma katılacak. Türkiye'nin ilk bölgesel jet uçağı TRJet Ortadoğu'da ilk kez görücüye çıkacak. En yeni teknoloji ürünlerini dünya vitrinine ilk defa çıkaracak olan şirketlerden BMC de burada 7 büyük savunma aracın tanıtımını gerçekleştirecek.

BİZE ULAŞIN