Limak’tan Kuveyt’e ‘altın’ havaalanı

Limak İnşaat’ın ihalesini kazandığı Kuveyt Uluslararası Havalimanı terminal binasında imzalar atıldı. 4.3 milyar dolarlık proje, Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında tek kalemde aldığı en büyük iş

Limak’tan Kuveyt’e ‘altın’ havaalanı
Limak İnşaat, ihalesini kazandığı Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası için 4.3 milyar dolarlık sözleşmeye imza attı. Çevreci LEED Gold sertifikasına sahip ilk havalimanı olacak proje, 25 milyonu aşkın yolcuya hizmet verecek. Pritzker ödüllü mimarlık firması Fosters+Partners tarafından tasarlanan havalimanı ikonik yapısıyla dünyada Kuveyt'i simgeleyen bir yapıt olacak. Havalimanı temelinin ekim ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılacağı bir törenle atılması planlanıyor.
4.3 MİLYARLIK İMZA
Projenin imza töreni Limak Yönetim Kurulu Başkanvekili Sezai Bacaksız ve Kuveyt Bayındırlık Bakanı Ali el-Amir'in katılıyla gerçekleşti. Bakan Amir, bütçesinin tamamen devlet tarafından karşılanacağı projenin 6 yılda tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Limak Yönetim Kurulu Başkanvekili Sezai Bacaksız ise, "Proje Türkiye-Kuveyt gibi iki dost ülke arasında köprü olacak. Bu köprü teknoloji alışverişini artıracağı gibi yeni işbirliklerine zemin yaratacak" dedi.

SORGUYA ALDILAR
İhaleye en düşük teklifi vererek, Çinliler başta olmak üzere birçok firmayı geride bıraktıklarını anlatan Sezai Bacaksız, ihale sürecini şöyle anlattı: "Çinliler fiyatı düşürdü ancak bizim teklifimizin 66 milyon dolar üzerindeydi. Teklif süreci bitince bizi ciddi ciddi sorguya aldılar. 25 kişilik bir heyet Kuveyt'e sunum için geldi. Bakanlık komite kurdu. Adeta imtihana tabi tutulduk. İmkânsız, yapılmaz derken 'hayır yaparız' dedik. İkna oldular ve işi verdiler." Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında tek kalemde aldığı en büyük iş olduğunu belirten Bacaksız, proje süresince yaklaşık 20 bin kişi istihdam edileceğini anlattı. Bacaksız, "Yıllık 5 bin kişiyi istihdam edeceğiz. İlk etapta yaklaşık 500-750 personeli Türkiye'den getireceğiz. Yabancılardan verim alamazsak bu sayı artabilir" diye konuştu.

KUVEYT'TE 5.1 MİLYAR DOLARLIK PROJE
Kuveyt'te 200 milyon dolarlık enfeksiyon hastanesi, 200 milyon dolarlık altyapı projesi ve 300 milyon dolarlık konut-altyapı işi de yapan Limak, ülkede toplam 5.1 milyar dolarlık iş yürütüyor. Sezai Bacaksız, projelerle ilgili şunları söyledi: "Kuveyt'te iş geliştirmeye 7-8 yıl önce başladık. Havalimanının yüzde 100'ünü Limak üstlendi. Diğerlerinde ortaklarla çalışıyoruz."

100 BİN TON ÇELİK
Zor bir projeyi üstlendiklerini anlatan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız da, "Zorların Türkler tarafından yapıldığını göstermek istiyoruz" dedi. Havalimanının teknik özelliklerine ilişkin de bilgi aktaran Bacaksız, "Proje 1 milyon metreküpten fazla beton ile 100 bin tondan fazla yapı çeliğine ihtiyaç duyacak. Kuveytliler için yüksek nitelikli iş fırsatı yaratılacak" şeklinde konuştu.

PROJENİN KÜNYESİ
İşin Sahibi: Kuveyt Bayındırlık Bakanlığı
Tasarım: Fosters Partners
İnşaat: Limak İnşaat
Maliyet: 1.312 milyar Kuveyt Dinarı (4.3 milyar dolar-en düşük teklif)
Süre: 6 yıl
Alan: 708 bin metrekare.
Kapasite: 25 milyon yolcu.
Uçak kapasitesi: 51 kapı ve stanttan ibaret olan başlangıç kapasitesi; 21 adet A380'e aynı anda hizmet verebilme kabiliyeti.
Sertifikasyon: Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)'nın A Hizmet Seviyesine göre tasarlandı.
Enerji Tasarrufu: Havalimanı enerji ve çevre tasarımı bakımlarından LEED Gold sertifikasyonunu elde edecek dünyadaki ilk havalimanı olmayı hedefliyor.
BİZE ULAŞIN