Servetini sıfırladı

Forbes, sağlıkta çığır açacağı iddiasıyla 4.5 milyar dolarla en zengin girişimci listesine aldığı Elizabeth Holmes’ı bir anda sıfıra indirdi. Gerekçe: Testler kesin sonuç vermedi

Servetini sıfırladı
Forbes dergisi, kurduğu kan testi üreticisi Theranos şirketindeki yüzde 50'lik hissesi nedeniyle En Zenginler Listesi'ne koyduğu Elizabeth Holmes'un servetiyle ilgili tahminini aşağı çekti. 4.5 milyar dolarlık servetiyle Forbes'in en zengin girişimciler listesine giren ve son dönemde tartışmalara yol açan Holmes'in serveti sıfıra indirildi. Dergi, Holmes'un sağlık alanında çığır açacağı iddiasıyla bir internet girişimi (Startup) olarak kurulan Theranos adlı şirketindeki yüzde 50'lik hissesi ve 2014 yılındaki yaklaşık 9 milyar dolarlık değerinin tahminleri için baz alındığını açıklamıştı. Ancak Theranos'un testlerinin kesin netice vermediği iddialarının artması şirketin itibar kaybetmesine ve hakkında Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu ve Sağlık Bakanlığı tarafından inceleme başlatılmasına neden oldu. Forbes dergisi, son gelişmelerin ve Theranos'un "yıllık cirosunun 100 milyon doların altında kaldığı" yönündeki açıklamalarının, şirketin servetiyle ilgili düzeltmeyi mecbur kıldığını belirtti.

HOLMES AÇIKLAMA YAPACAK
Dergi, Elizabeth Holmes'un ağustos ayında Amerikan Klinik Kimya Birliği'nde (AACC) yapacağı konuşmada Theranos'la ilgili detaylı bilgi vereceğini ve ardından şirketin gerekli teknik yeniliklerle kârını artırabileceğini vurguladı. Olası bir iflas durumunda Holmes'a, alacaklıların paralarını tahsil etmesinin ardından hiç para kalmayacak.
BİZE ULAŞIN