Merkez Bankası’nın eli rahatladı

Merkez Bankası’nın iyileşme görmek istediği çekirdek enflasyon sekiz ayın dibine geriledi. 21 Haziran’daki PPK toplantısında da faiz indirimi kesin gibi...

Merkez Bankası’nın eli rahatladı
Enflasyon, gıda fiyatlarında devam eden düşüşün etkisiyle, mayısta beklentilerin altında kalırken, çekirdek enflasyondaki sert düşüş, faiz indirim sürecindeki Merkez Bankası'nın da elini güçlendirdi. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) mayısta yüzde 0.58 ile, 0.78 olan piyasa beklentilerinin altında kaldı. Yıllık enflasyon ise yüzde 6.58 oldu. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinde dikkate aldığı çekirdek enflasyonda, mayısta sert düşüş gözlendi. H Endeksinde yıllık artış yüzde 8.69 ile 8 ayın en düşük en seviyesine geriledi. I Endeksi de yüzde 9.41'den 8.77'ye indi. Çekirdek enflasyonda beklentilerin üstünde yaşanan düşüşün 21 Haziran'da gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısında Merkez Bankası'nın da elini güçlendirecek.

YARIM PUAN İNDİRİM YOLDA
Son üç ayda üst bantta 1.25 puanlık indirim yapılarak yüzde 9.5'e çekilen marjinal fonlama faizinin bu ay da yüzde 9'a düşürülmesi bekleniyor. Çekirdek enflasyonun 6 ay aradan sonra yüzde 9'un altına gerilediğine dikkat çeken ALB Forex Araştırma Uzmanı Rıdvan Baştürk, "Bu veriler, Merkez Bankası'nın elini kuvvetlendirecek" dedi. İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Köksal ise faiz indirimlerinin devamını beklediğini ifade etti.

GIDA GERİLİYOR
Mayısta gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.64 düşüş yaşandı. Ocak ayında yüzde 11.69 olan yıllık gıda enflasyonu 2.47'ye indi. Aylık bazda en yüksek artış yüzde 8.04 ile giyim ve ayakkabı grubunda, en yüksek fiyat artışı yüzde 17.99 ile umreye gidiş ücretinde gerçekleşti. En fazla düşüş ise yüzde 46.30 ile kuru soğanda oldu.

ÇEKİRDEKTE DÜŞÜŞ OLUMLU
Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyondaki son aylarda yaşanan düşüşün bu ay itibarıyla çekirdek enflasyona da yansımaya başlamasının olumlu olduğunu, Merkez Bankası'nın politikalarıyla büyüme ve ekonomik istikrara katkı vermesinin önemli olduğunu söyledi. Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen ödül töreninde konuşan Ağbal, "Çekirdek enflasyonun aşağı gelmesini sağlayacak koşulları oluşturmamız gerekiyor. Bu anlamda hükümete önemli görevler düşüyor" dedi. Ağbal, çekirdek enflasyonda düşüşün devamını sağlamak için gerekli tedbirleri alacaklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN