"Enflasyon eğilimindeki iyileşme belirginleşti"

Merkez Bankası, Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda temel mal fiyatlarına bağlı olarak, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonlarında azalış kaydedildiğini ve ana eğilimlerindeki iyileşmenin belirginleştiğini açıkladı.

Enflasyon eğilimindeki iyileşme belirginleşti

Merkez Bankası, Mayıs ayında beklentilerin altında yüzde 0.58 artarak yıllık yüzde 6.58'de yatay seyreden tüketici fiyatları enflasyonuverileri ardından yayımladığı Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda, gıda fiyatları ılımlı bir seyir izlese de bu grupta yıllık enflasyonun baz etkisiyle yükseldiğini ve hizmet grubu enflasyonunun ana eğiliminin de göreli yüksek seviyesini koruduğunu belirtti.

Raporda Merkez Bankası, temel mal fiyatlarına bağlı olarak, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonlarında azalış kaydedildiğini ve ana eğilimlerindeki iyileşmenin ise belirginleştiğini açıkladı.

Raporda "Birikimli döviz kuru etkisinin azalmaya devam etmesi ve giyim fiyatlarının mevsimsel ortalamalarından daha düşük bir artış kaydetmesiyle temel mal fiyatlarının yıllık enflasyonu ve ana eğiliminde belirgin bir düşüş gözlendi. Lokanta-otel alt grubu fiyat artışları gıda fiyatlarındaki olumlu görünümün etkisiyle ılımlı seyretmeye devam etti." denildi.

BİZE ULAŞIN