KOBİ’ler milyar $’lık ‘SA-HA’da kümelendi

Yüksek teknolojiye sahip 150 KOBİ, bir ilke imza atarak Savunma-Havacılık ve Uzay Kümelenmesi ‘SA-HA İstanbul’u kurdu. Hedef, milyar dolarlık küresel pazarda ‘milli güç’ olarak yer almak

KOBİ’ler milyar $’lık ‘SA-HA’da kümelendi
Türkiye, savunma sanayisinde sessiz bir devrime imza attı. Yaklaşık 50 yıldır yüzde 25'lerde seyreden yerli üretimin payı 2016'da ilk kez yüzde 65'in üzerine çıktı. Yine bu süreçte 3 bine yakın KOBİ, ilk kez milyar dolarları bulan dev projelerde kendine yer edinmeyi başardı. Yeni dönemde ise bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kümelenme yoluyla yeni ataklara hazırlandığı görülüyor. Kısa süre önce Ankara'da oluşmaya başlayan savunma ve havacılık kümelenmeleri İstanbul'da da hayata geçmeye başladı. Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren 150'den fazla KOBİ bir araya gelerek bölgede bir ilke imza attı ve Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği'ni (SA-HA İstanbul) hayata geçirdi. İçlerinde Türkiye'nin ilk yerli insansız hava uçağını yapan Baykar Makina'dan, ilk yerli robotu geliştiren Altınay'a kadar çok sayıda başarılı şirketin de bulunduğu oluşumun hedefleri oldukça yüksek. Pilot çalışmalarını tamamlayan ve ilk kongresini 26 Mayıs'ta yapan oluşum, yüzde 100 milli sistemler geliştirmek ve uzay projelerine katkı sağlamak istiyor. Bir araya gelme kültürü açısından önemli bir başarıya da imza atan derneğin ayrıca sertifika merkezleri oluşturmak gibi bir vizyonu da var.

GÜÇLÜ PARTNERLERİMİZ VAR
SA-HA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, Türkiye'nin sahip olduğu büyük üretim potansiyelini, yüksek katma değerli savunma, havacılık ve uzay sektörlerine yönlendirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Keleş şunları söyledi: "Yola daha yeni çıktık diyebiliriz. Hedefimiz bu yolda çok önemli başarılara imza atan şirketlerimizi bir araya getirerek güçlü bir yapı oluşturmak. Sadece üretim değil, akademi ve bürokrasi alanlarında da güçlü partnerlerimiz var."

MİLLİ PROJELER ONLARA EMANET
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, son yıllarda yerli payını daha da artırmak için Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ ) açılma kararı aldı. Bu karar çerçevesinde Silahlı Kuvvetler'in ihtiyaç duyduğu teçhizatların üretimine Türkiye'deki organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ'ler de dahil edilmeye başlandı. Bu sistem yerli savunma sanayisini zıplatmaya yetti. Yüzde 25'lerde seyreden savunma sanayisindeki yerli payı 2009'da yüzde 45'e, 2016'da ise 65'e çıktı. Bir araya gelerek savunma sanayi kümelenmesi başlatan firmalar, teknolojide de sınıf atladılar. Savunma sanayisine iş yapan KOBİ sayısı Türkiye genelinde 3 bini geçti.

HEDEFTE MİLLİ UÇAK DA VAR
SA-HA İstanbul'un üye sayısında da hızlı bir artış göze çarpıyor. Geçen yıl 17 firma ile yola çıkan derneğin bugün 145 üyesi bulunuyor. Yıl sonu hedefi ise bu sayıyı 300'e çıkartmak. THY Teknik/HABOM ve diğer sivil havacılık kuruluşları ile birçok ortak proje hedefleyen oluşum milli yolcu uçağı konusunda da kendine önemli roller hazırlıyor.
BİZE ULAŞIN