3.5 milyar dolarlık anlaşma

TAI tesislerinde imal edilmesi planlanan yerli helikopter için imzalar atıldı. Toplam 3.5 milyar dolara mal olan projeyle 109 adet T-70 tipi helikopter yapılacak

3.5 milyar dolarlık anlaşma
Toplam 3.5 milyar dolarlık Türk Genel Maksat Helikopter Projesi'nde imzalar atıldı. 10 yıl içinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tesislerinde 109 adet T-70 tipi helikopteri imal edilerek teslim edilecek. Ankara'da gerçekleştirilen imza töreninde TAI, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile alt yüklenici Sikorsky Aircraft ve diğer yerli firmalar arasında sözleşme imzalandı.

KARA ŞAHİN HELİKOPTERİ
109 adet T70 Kara Şahin Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye'de lisans altında üretim modeliyle, Kara ve Hava Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek. Ana yüklenici TAI olurken T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm önemli yapısal parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini yapacak.

İHRACATI DA PLANLANIYOR
Aselsan ise temel aviyoniklerin (elektronik sistemi) geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS) hayata geçirecek. TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI) T-700 motorunun üretimini yaparken Alp Havacılık da iniş takımları, dişli kutusu ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecek. T-70'in gelecekte potansiyel ülkeler için ihracatı da planlanıyor.

MODERN SİSTEMLERLE DONATILACAK
Dünyanın en çok satan genel maksat helikopterlerinden biri olan Sikorsky imalatı S-70 Black Hawk, Türk sistemleriyle modernize edilecek. T-70 olarak adlandırılan helikopter, standart modele göre yüzde 70 daha az parçadan oluşacak. Helikopter, gelişmiş sistemlerinin yanı sıra bin 800 metre irtifadaki dağdan 15 tam teçhizatlı askeri 200 kilometreye götürüp getirebilecek. Yangınla mücadele görevlerinde ise bambi kovası ile 2 bin 700 kg ağırlığında su taşıyabilecek.
BİZE ULAŞIN